Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ze szczepień przeciw pneumokokom mogą skorzystać seniorzy z Pomorza

Źródło: Szpitale Pomorskie
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.10.2019
 
 
Już po raz kolejny samorząd województwa pomorskiego i powiaty realizują wspólnie program szczepienia przeciw pneumokokom osób powyżej 65 roku życia z grupy ryzyka. Do końca 2019 roku z bezpłatnych szczepień skorzysta 2220 osób. Realizatorem zadania są Szpitale Pomorskie, zaś zadanie finansowane jest przez 15 samorządów powiatowych z Pomorza. Na ten cel przeznaczonych zostało ponad 730 tysięcy złotych.
Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy 15 powiatów: bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, kartuskiego, malborskiego, słupskiego, sztumskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Gdynia, Sopot i Słupsk.

Szpitale Pomorskiem by zrealizować to zadanie, podpisały w sierpniu br. umowy z podmiotami medycznymi, które na terenie poszczególnych powiatów będą szczepić pacjentów.

- Ponieważ w województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów, szczepienia mają na celu przyczynienie się do spadku zachorowalności – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich. – Chcemy wyszczepić osoby w wieku powyżej 65 roku życia, będących w grupie ryzyka - tzn. chorujące m.in. na przewlekły nieżyt oskrzeli czy też dychawicą oskrzelową.

Ze szczepień będą mogły skorzystać pacjenci w wieku od 65 roku życia, leczeni z powodu chorób układu oddechowego, zameldowani na terenie poszczególnych powiatów województwa pomorskiego. Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany będzie do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację na podstawie której będzie można potwierdzić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

Ważna przy realizacji programu będzie również edukacja pacjenta, dlatego każda z osób zaszczepionych otrzyma materiały informacyjne, a w celu pozyskania jak największej ilości uczestników programu – na terenie przychodni rozwieszone zostaną specjalnie przygotowane plakaty informujące o szczepieniach, zaś w październiku rozpoczyna się kampania medialna w lokalnej prasie oraz rozgłośniach radiowych, a także rusza profil na facebooku, zachęcający do skorzystania ze szczepień.

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do szczepień w załączeniu oraz na stronie (zakładka aktualności).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe