Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmniejszenie lepkości wydzieliny kluczem do leczenia chorób płuc

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.05.2020
 
 
Na świecie ponad 250 mln osób choruje na POChP. Umiera 3 mln. Chorujący zazwyczaj wytwarzają zbyt dużo wydzieliny w płucach, która blokuje drogi oddechowe, czyniąc oddychanie trudnym. Odkrycie w jaki sposób regulowana jest gęstość śluzu może pomóc w opracowaniu opcji leczenia nie tylko POChP, ale również astmy oraz mukowiscydozy.
Wydzielinę tworzy woda oraz glikoproteiny, w rym również białka cukrowe. Zrozumienie jak troistość tej struktury się wiąże oraz w jaki sposób pracuje pozwoli na odkrycie jej roli zarówno w układzie oddechowym, jak i gastroenterologicznym oraz drogach układu rodnego.

Jak wskazuje Goddard-Borger, celem jest powstrzymanie wiązań między czynnikami budującymi śluz oraz rozwój takiej technologii, która doprowadziłaby do nowych opcji terapeutycznych dla chorób dróg oddechowych.

Jak podkreśla profesor, zdrowa ilość wydzieliny jest ważna dla opanowania oraz oczyszczenia płuc z potencjalnych zagrożeń takich jak cząsteczki kurzu, obumarłe komórki i bakterie, więc nie można powiedzieć, że chodzi o zupełne usunięcie śluzu. Chodzi o zmniejszenie lepkości wydzieliny, aby móc eliminować jej nadmiar z płuc chorujących na schorzenia układu oddechowego.

Kolejnym krokiem będzie komercyjna współpraca w celu opracowania nowych leków mukolitycznych, które efektywniej oczyszczą drogi oddechowe z wydzieliny. To poprawi jakość i długość życia chorych na choroby układu oddechowego.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe