Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmniejszenie się liczby oskrzelików pogarsza funkcje płuc

Udostępnij:
Zmiany patologiczne dotyczące zmniejszania się liczby oskrzelików oraz powierzchni pęcherzyków płucnych korelują z pogorszeniem funkcji płuc. Odkryto, że pozostałe oskrzeliki mają pogrubione ściany i zwężone światło, które staje się coraz mniejsze wraz z zaawansowaniem choroby.
W analizie przekrojowej zastosowano protokół obrazowania TK o wielu rozdzielczościach dla próbek tkanek uzyskanych od pacjentów z łagodną postacią POChP (w klasyfikacji GOLD 1), umiarkowaną POChP (GOLD 2) lub bardzo ciężką POChP (GOLD 4). Pacjenci grupy GOLD 1 i GOLD 2 z prawidłową czynnością płuc poddani zostali lobektomii i pneumonektomii, a pacjenci z GOLD 4 przeszli transplantację płuc. Próbki tkanek płuc wykorzystano do stereologicznej oceny liczby i morfologii oskrzelików końcowych i przejściowych, wielkości przestrzeni powietrznej i całkowitej powierzchni pęcherzykowej.

Spośród 34 pacjentów biorących udział w badaniu dziesięciu stanowiło grupę kontrolną (palacze z prawidłową czynnością płuc – próbki uzyskano na drodze lobektomii), dziesięciu pacjentów zakwalifikowano do grupy GOLD 1, ośmiu do GOLD 2, a sześciu do GOLD 4 (w tej grupie występowała także rozedma). 34 zabiegi dostarczyły 262 próbek płuc. W porównaniu z grupą kontrolną liczba oskrzelików końcowych zmniejszyła się o 40% u pacjentów z GOLD 1 (p = 0,014) i o 43% u pacjentów z GOLD 2 (p = 0,036); liczba przejściowych oskrzelików zmniejszyła się o 56% u pacjentów z GOLD 1 (p = 0 0001) i 59% u pacjentów z GOLD 2 (p = 0,0001), a powierzchnia pęcherzyków płucnych uległa zmniejszeniu o 33% u pacjentów z GOLD 1 (p = 0 · 019) i o 45% u pacjentów z GOLD 2 (p = 0,0021). Wykazano, iż powyższe zmiany patologiczne korelują z pogorszeniem funkcji płuc. Odkryto, że pozostałe oskrzeliki mają pogrubione ściany i zwężone światło, które staje się coraz mniejsze wraz z zaawansowaniem choroby.

Powyższe dane wskazują, że istnieją zmiany patologiczne w końcowych drogach oddechowych w łagodnej i umiarkowanej postaci choroby. Wynika z tego także, iż wczesna interwencja w celu modyfikacji przebiegu choroby może być wymagana u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią POChP.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.