Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ankieta ACR: kasa największym problemem etycznym dla reumatologów z całego świata

Źródło: BL, Rheumatology Update
Autor: Aleksandra Lang |Data: 12.07.2013
 
 
Pieniądze i kontakty z firmami farmaceutycznymi to największe wyzwanie dla reumatologów z całego świata – wynika z ankiety przeprowadzonej przez American College of Rheumatology (ACR).
Wyniki ankiety zaprezentował australijski portal Rheumatology Update. - W dążeniu do zrozumienia zakresu problemów etycznych w reumatologii American College of Rheumatology (ACR) zapytał swych członków o dylematy etyczne, z którymi borykają się w codziennej praktyce i badaniach naukowych.

Wyniki badania wykazały, że wysokie koszty leczenia dla pacjentów i społeczeństwa to najbardziej fundamentalne kwestie etyczne. W tle pojawiły się kwestie kontaktów z firmami farmaceutycznymi.

Zastrzeżenia i dylematy wiązały się głównie z ponoszeniem coraz wyższych kosztów wdrażania nowych, lepszych terapii. Z jednej strony bowiem – postęp w leczeniu jest widoczny i powszechna jest świadomość, że musi on kosztować. Z drugiej strony, coraz powszechniejsza jest świadomość, że wydatki ponoszone na rzecz tego postępu nie mają kresu, czasem uzasadnienia ekonomicznego (bo wielkim nakładem finansowym osiąga się niewielkie sukcesy), w końcu stają się nie do udźwignięcia dla najbogatszych nawet budżetów pacjentów, ich ubezpieczycieli i państw.

-W tej sprawie powinniśmy rozmawiać często i otwarcie, a debata i dialog nie powinna omijać firm farmaceutycznych – komentował Louis McGuigan, prezes Australijskiego Stowarzyszenia Reumatologicznego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe