Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Bierne palenie w dzieciństwie i dorosłości a ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.06.2021
 
 
Bierne palenie w dzieciństwie i dorosłości a ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów
Według badań przedstawionych na dorocznym Europejskim Kongresie Reumatologicznym ekspozycja na bierne palenie w dzieciństwie i w wieku dorosłym wiąże się u kobiet ze zwiększonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wyniki sugerują, że produkty uboczne palenia, zarówno aktywnie, jak i biernie wdychane lub wchłaniane, mogą generować autoimmunizację, przynajmniej wobec antygenów zaangażowanych w patogenezę reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto, wiek zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów wydaje się niższy wśród kobiet narażonych na bierne palenie w dzieciństwie, tak jakby autoimmunizacja została dawno wywołana. Wniosek? Należy unikać biernego palenia, zwłaszcza wśród kobiet zagrożonych zachorowaniem na reumatoidalne zapalenie stawów.

Wcześniejsze badania już wielokrotnie wskazywały na palenie jako czynnik ryzyka reumatoidalnego zapalenia stawów. Aktualnie naukowcy opierali się na francuskim prospektywnym badaniu kohortowym znanym jako E3N-EPIC (Etude Epidémiologique auprès de femmes de la Mutuelle Générale de l'Education Nationale), którego celem jest zbadanie potencjalnych powiązań między czynnikami środowiskowymi a chorobami przewlekłymi. W badaniu wzięło udział 79 806 uczestniczek w średnim wieku 49 lat. W sumie, w trakcie badania, 698 kobiet zachorowało na reumatoidalne zapalenie, a było to średnio 11,7 lat od rozpoczęcia obserwacji.

Narażenie na bierne palenie lub bierne palenie w dzieciństwie zostało zdefiniowane jako spędzenie kilku godzin dziennie w zadymionym pokoju (opis uczestników). Badacze dodatkowo podzielili uczestników na grupy w zależności od tego, czy obecnie palą, nigdy nie palili, czy też palili, ale przestali. Dodatkowe zmienne obejmowały wskaźnik masy ciała i poziom wykształcenia.

Około jedna na siedem kobiet (13,5%) zgłosiła narażenie na bierne palenie w dzieciństwie, a nieco ponad połowa (53,6%) zgłosiła narażenie na bierne palenie w wieku dorosłym. Ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów było 1,24 razy większe u osób narażonych na bierne palenie w dzieciństwie w porównaniu z osobami nie narażonymi. Ryzyko było jednak jeszcze większe wśród kobiet, które nigdy nie paliły (współczynnik ryzyka [HR], 1,42), a związek nie był statystycznie istotny u kobiet, które kiedykolwiek paliły. Podobnie ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów było większe wśród kobiet zgłaszających narażenie na bierne palenie w wieku dorosłym (HR 1,19 po dostosowaniu). Kobiety, które nigdy nie paliły, miały nieznacznie wyższe ryzyko (HR, 1,27), jeśli doświadczały biernego palenia w wieku dorosłym.

Chociaż badania wykazały już wcześniej związek między aktywnym paleniem a reumatoidalnym zapaleniem stawów, te nowe odkrycia sugerują, że lekarze powinni przypominać swoim pacjentom o dodatkowym negatywnym wpływie palenia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe