Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Choroby reumatyczne znacznie upośledzają życie seksualne

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 29.08.2022
 
 
W erze leków biologicznych i stosunkowo dobrego dostępu do opieki zdrowotnej leczenie chorób reumatycznych jest coraz skuteczniejsze. Nie można jednak zapominać, że życie pacjentów nie skupia się wyłącznie wokół choroby, lecz zawiera wiele innych bardzo istotnych elementów. Ważny temat poruszono na łamach prestiżowego „Rheumatology”.
Zespół greckich reumatologów z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach przeprowadził metaanalizę oceniającą wpływ systemowej choroby reumatycznej na życie seksualne dotkniętych nią kobiet. W większości z włączonych 68 prac obejmujących terapię 5457 pacjentek posługiwano się skalą FSFI (Female Sexual Function Index). Warto tu przypomnieć, że powyższa skala składa się z 6 domen (pożądanie, podniecenie, lubrykacja, orgazm, satysfakcja seksualna, dyspareunia), a zakres punktacji wynosi 2–36 punktów.

Wynik poniżej 26 oznacza obecność znamiennie klinicznych dysfunkcji seksualnych.

Wyniki nie napawają optymizmem – aż 63 proc. kobiet cierpiało z powodu dysfunkcji seksualnych, a średni wynik FSFI wynosił zaledwie 19,7 punktu.

W analizie subpopulacji kobiet, które deklarowały jakąkolwiek aktywność seksualną, wyniki okazały się niewiele lepsze – odsetek kobiet cierpiących z powodu jednej z dysfunkcji wynosił 60 proc, a średnia punktacja FSFI – 22 punkty przy zakresie obejmującym 20,8–23,1.

Największy odsetek zaburzeń odnotowano wśród kobiet z zespołem Sjögrena i twardziną układową.

Według autorów powyższe dane są alarmujące – sugerują, by do standardów opieki nad powyższą grupą pacjentów włączyć ocenę seksuologiczną. I słusznie, gdyż jest to nieodłączna część naszego człowieczeństwa, której zaniedbania bardzo pogarszają jakość życia.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.