Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cichy złodziej kości – osteoporoza

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Patryk Dąbrowski
|
Osteoporoza jest patologicznym zredukowaniem masy kości w odniesieniu do normy wieku, płci oraz rasy, prowadzącym do nieprawidłowości w obrębie szkieletu. Jest to najczęściej występująca dolegliwość dotycząca kości, pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Osteoporoza częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które ukończyły 60. rok życia. Cechuje się ona rozrzedzeniem tkanki kostnej oraz ścieńczeniem kości korowej. W badaniu mikroskopowym można zauważyć ilościową różnicę między kością zdrową a osteoporotycznie zmienioną. Kość przez to staje się osłabiona i łatwo dochodzi do złamań.

Objawy osteoporozy zależne są od liczby i obszaru złamań. Złamanie przedniej krawędzi kręgu może przebiegać bezobjawowo, chory nie uskarża się wówczas na ból, lub skąpoobjawowo w postaci dyskomfortu przy staniu lub siadaniu. Częściej początek osteoporozy objawia się ostrym bólem, pojawiającym się nagle, niespodziewanie, nawet przy wykonywaniu codziennego lekkiego wysiłku. Ruchy kręgosłupa są bardzo ograniczone, a ból wzmaga się przy kaszlu czy kichaniu. Chory potrafi dokładnie zlokalizować miejsce bólu. Złamaniom często towarzyszy brak apetytu oraz wzdęcia brzucha. Spożywanie pokarmów daje uczucie pełności w nadbrzuszu i nasila ból w miejscu złamania.

Leczenie osteoporozy polega przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka złamań. Odpowiednio dobrane leki hamują proces niszczenia kości i wspomagają odbudowę ich struktury. Pacjentom podaje się także wapń i witaminę D, a w niektórych przypadkach ustala się nową dietę i zaleca zmianę stylu życia. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane leczenie może zatrzymać rozwój choroby i pozwoli utrzymać układ szkieletowy w bardzo dobrym stanie nawet do późnej starości.

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, stąd wczesne jej rozpoznanie u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka zaniku kostnego umożliwia zapobieganie oraz zastosowanie zapobiegającego złamaniom leczenia na wczesnym etapie.

Podczas drugiego dnia konferencji Zdrowe Kości i Stawy odbędą się praktyczne warsztaty diagnostyki i leczenia osteoporozy pod okiem wybitnych specjalistów: prof. Tomasza Blicharskiego, prof. Piotra Leszczyńskiego oraz prof. Ewy Sewerynek.

Drugi dzień wydarzenia rozpocznie się 10 marca o godzinie 12.00 w formule online.

Porozmawiamy między innymi o indywidualizacji terapii lekami miorelaksacyjnymi, chirurgii ręki reumatoidalnej oraz leczeniu przeciwkrzepliwym.

Program drugiego dnia wydarzenia podzielony został na merytoryczne sesje tematyczne:
  • Neurolog dla reumatologa
  • Nowy standard terapeutyczny w chorobach stawów – jeden lek, trzy wskazania
  • Ortopeda dla reumatologa
  • Współpraca reumatologa i chirurga w okresie okołooperacyjnym
  • COVID-19 w Polsce: Współpraca anestezjologa i reumatologa
  • Tętnicze nadciśnienie płucne. Współpraca reumatologa i kardiologa


STRONA KONFERENCJI
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.