SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Co zagraża reumatologii dziecięcej?
 
Działy: Wywiad tygodnia
Z jakimi problemami boryka się reumatologia dziecięca, o specyfice diagnostyki małego dziecka, zmianie profilu takiego pacjenta oraz rejestrze PTR chorób reumatycznych jako pomocnym narzędziu dla lekarzy w codziennej pracy – mówi dr hab. n. med. Zbigniew Żuber, kierownik Oddziału Dzieci Starszych Neurologii, Reumatologii i Rehabilitacji Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
W społeczeństwie świadomość chorób reumatologicznych u dzieci jest bardzo mała. Jak można to zmienić i dlaczego warto? Dr hab. n. med. Zbigniew Żuber podkreśla, iż potrzebna jest popularyzacja wiedzy o tym, że dzieci także chorują na choroby reumatyczne. – Trudno się z tym przebić, gdyż droga dziecka do reumatologa jest jeszcze dłuższa, niż w przypadku dorosłych – mówi. Podkreśla, że choroby reumatyczne kojarzą się ze starszymi osobami z chorobą zwyrodnieniową. – Współczesna reumatologia, to choroby autoimmunologiczne, czyli nie tylko klasyczne choroby zajmujące się zapaleniami stawów.

Ekspert mówi także o zmianie profilu dziecięcej reumatologii, o tym, że chorują nawet niemowlęta oraz o specyfice diagnostyki małego dziecka. Zwraca także uwagę na zbyt małą wycenę świadczeń dla dzieci.
– Problem żmudnej diagnostyki, dostępu do diagnostyki jest istotny. Liczymy na poprawę warunków finansowych, bo obecne wyceny są zbyt niskie i jest to poważne zagrożenie dla całej dziedziny – mówi. Dr hab. n. med. Zbigniew Żuber wspomina także o powstałym rejestrze PTR chorób reumatycznych jako pomocnym narzędziu dla lekarzy w codziennej pracy.

Rozmowa do obejrzenia poniżej:

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe