Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dysbioza flory jelitowej w spondyloartropatii podobna jak w schorzeniach autoimmunologicznych

Udostępnij:
Dane badawcze z prac zespołu naukowców i klinicystów niemieckich pokazują, że wśród pacjentów ze spondyloartropatią (SpA) występuje podobna dysbioza mikroflory jelitowej jak stwierdzona już w ostrym zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej oka (AAU) i chorobie Leśniowskiego-Crohna (CD).
Zespół naukowców z Charité–Universitätsmedizin Berlin przeprowadził sekwencjonowanie 16S rRNA na próbkach kału od 277 dorosłych pacjentów z tego typu schorzeniami w tym 102 z spondyloartropatią, 72 z chorobą Leśniowskiego-Crohna i 103 z ostrym zapaleniem przedniego odcinka błony naczyniowej oka a także 62 pacjentów z grupy kontrolnej z przewlekłym bólem pleców, u których wykluczono spondyloartropatię.

Pacjenci nie byli wcześniej leczeni biologicznymi lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby lub nie otrzymywali ich przez ponad 3 miesiące przed włączeniem do badania. Analiza ta jest pierwszą, w której zidentyfikowano tę samą mikroflorę u pacjentów ze SpA, AAU i CD.

- Te wyniki wykazały spadek występowania głównie taksonów Lachnospiraceae, w szczególności Fusicatenibacter, co częściowo pośredniczyło w podwyższeniu CRP [białko C-reaktywne], tej grupy obficie występowały w grupie kontrolnej otrzymującej monoterapię NLPZ – piszą naukowcy.

Wśród pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność HLA-B27, allelu związanego ze SpA i innymi spondyloartropatiami, poziom Faecalibacterium był podwyższony; wśród pacjentów tylko ze SpA poziomy Collinselli były podwyższone; a wśród pacjentów z CD było znaleziono wiele kolonii bakterii Ruminococcus. Jak stwierdzili naukowcy te wyniki "sugerują diagnostyczny i terapeutyczny potencjał mikrobiomu jelitowego w pośredniczeniu w aktywności choroby u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi". Jednak wyraźnie potrzebne są dodatkowe, szeroko zakrojone aby wyjaśnić rolę różnych bakterii jelitowych w zapaleniu stawów i zrozumieć związek między genetyką a drobnoustrojami jelitowymi. Obecnie bowiem badanie trzeba traktować jako wstępne.

Opracował Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.