SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
EMA zatwierdziła duzello i tofacitinib
Autor: Alicja Kostecka |Data: 03.07.2018
 
 
Duzallo rekomendowano do obrotu w krajach UE do leczeniu hiperurykemii u pacjentów z dną moczanową. Komisja Europejska zatwierdziła tofacitinib w dawce 5 mg dwa razy dziennie w skojarzeniu z metotreksatem do leczenia łuszczycowego zapalenie stawów u dorosłych pacjentów.
Duzallo jest kombinacją doustnego lesinuradu oraz allopurynolu stosowaną do leczenia hiperurykemii towarzyszącej dnie moczanowej u pacjentów, u których docelowy poziom kwasu moczowego w surowicy nie został osiągnięty poprzez podawanie allopurinolu i dietę. Lesinurad jest selektywnym inhibitorem wchłaniania kwasu moczowego, który hamuje transporter kwasu moczowego, allopurinol zmniejsza wytwarzanie kwasu moczowego poprzez hamowanie oksydazy ksantynowej. Lek jest dostępny w tabletkach powlekanych (300 mg / 200 mg i 200 mg / 200 mg). Najczęstsze działania niepożądane to: grypa, choroba refluksowa przełyku, bóle głowy i zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi. Niektórzy pacjenci mogą mieć problem z nerkami.
W ubiegłym roku duzallo zostało zatwierdzone przez FDA.

Komisja Europejska zatwierdzony tofacitinib w dawce 5 mg dwa razy dziennie, w skojarzeniu z metotreksatem, do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów, którzy mieli niewystarczającą odpowiedź na lub nie byli w stanie tolerować wcześniejszej terapii przeciwreumatycznej.

Tofacitinib jest pierwszym i jedynym doustnym inhibitorem kinazy Janusa w Unii Europejskiej do leczenia dorosłych z łuszczycowym zapaleniem stawów. Choroba dotyka od 1,5 do 3 milionów ludzi w Europie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe