SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Etanercept versus biosymilar
Źródło: AK/ http://dx.doi.org/10.1136/annrheumdis-2018-213474
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.11.2018
 
 
Największe badanie kohortowe w celu oceny wyników leczenia pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów etanerceptem (ETA) i biopodobnym SB4 potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo SB4, ale nie w pełni rozwiewa obawy dotyczące zmiany leczenia biologicznego na leczenie lekami biopodobnymi.
Analiza 2061 pacjentów z zapaleniem stawów włączonych do ogólnokrajowego rejestru terapii biologicznych w Danii, zwanego DANBIO, wykazała, że pacjenci, którzy zgodnie z krajowymi wytycznymi z 2016 r. przeszli z ETA na SB4, wykazywali podobną aktywność choroby i częstość rzutów przed i po zmianie. Wyniki badania opublikowano w Annals of the Rheumatic Diseases.

Jednak autorzy ostrzegają, że ze względu na wyjściowe różnice między pacjentami, u których zmieniono leczenie, a tymi, którzy kontynuowali ETA, wyniki nie stanowią obiektywnego porównania i nie uwzględniają innych czynników związanych z pacjentami, które mogłyby mieć wpływ na wyniki.

Glintborg i współpracownicy badali charakterystykę kliniczną i wyniki leczenia u pacjentów leczonych ETA z rejestru DANBIO leczonych lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (DMARD). Badana populacja obejmowała 1219 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), 407 z łuszczycowym zapaleniem stawów (PsA) i 435 z osiową spondyloartropatią (AxSpA).

Spośród nich u 1621 (79%) zmieniono leczenie z ETA na SB4, co wymagało wprowadzenia obowiązkowego przejścia z 50 mg etanerceptu na 50 mg leku biopodobnego, co oznaczało 50% oszczędności. Badacze przeanalizowali 3-miesięczną aktywność choroby przed i po zmianie. Naukowcy odkryli, że wśród osób, które przeszły na SB4, nie było znaczących zmian w częstości rytmu serca ani aktywności choroby, mierzonej jako wynik aktywności choroby (DAS28) dla RA i PsA lub wskaźnika aktywności choroby zesztywniającej stawów kręgosłupa (BASDAI) dla AxSpA, w 3 miesiące po zmianie w porównaniu z 3 miesiącami przed zmianą.
W obu grupach pacjenci w stanie remisji z większym prawdopodobieństwem kontynuowali leczenie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe