REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Fasinumab w leczeniu przewlekłego bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Źródło: Annals of Rheumatic Diseases
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 30.11.2020
 
 
Fasinumab to przeciwciało monoklonalne będące inhibitorem czynnika wzrostu nerwów. Jest to lek działający na szlak bólu niezależny od działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy opioidów. Na łamach "Annals of Rheumatic Diseases" ukazały się wyniki badania klinicznego, w którym zastosowano to przeciwciało u pacjentów z przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Do badania włączono dorosłych w wieku co najmniej 35 lat i nieadekwatną odpowiedzią na stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamolu i opioidów. Uczestnicy byli randomizowani do fasinumabu w dawce 6 lub 9 mg iniekcjach podskórnych co 4 tygodnie lub 9 mg dożylnie co 8 tygodni lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana w średnim dziennym natężeniu bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej ocenionej w skali numerycznej (od 0 do 10) po 16 tygodniach leczenia.

Zaobserwowano istotne zmniejszenie nasilenia bólu w 16 tygodniu w porównaniu z placebo jedynie w przypadku dawek 9 mg (zmiana w przypadku placebo: -1,9; zmiana w przypadku dawki 6 mg -2,1; zmiana w przypadku 9 mg podskórnie: -2,6; zmiana w przypadku 9 mg dożylnie -2,5). Odsetek działań niepożądanych był podobny w obu grupach.

Wniosek: Fasinumab w wysokich dawkach zmniejsza nasilenie bólu u pacjentów z przewlekłym bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.