SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Inhibitory TNF u kobiet w ciąży bez wpływu na potomstwo
Źródło: Arthritis & Rheumatology/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.06.2018
 
 
Dzieci urodzone przez matki leczone inhibitorami TNF z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, nie wykazały zwiększonego ryzyka zakażenia, w porównaniu z populacją ogólną, wynika z badań opublikowanymi w Arthritis & Rheumatology.
Aby określić ryzyko poważnych zakażeń wśród dzieci urodzonych przez matki z RZS, które były leczone inhibitorami TNF w czasie ciąży, w porównaniu z osobami, które ich nie stosowały i ogólną populacją, naukowcy w Kanadzie przeanalizowali informacje zebrane z grupy 2 989 dzieci matek z RZS, z których 380 brało inhibitory TNF, a także losowo wybraną grupę kontrolną 14 596 dzieci z ogólnej populacji, których matki nie chorowały na RZS .

Dzieci urodzone przez matki leczone inhibitorami TNF w reumatoidalnym zapaleniu stawów nie wykazały zwiększonego ryzyka zakażenia, w porównaniu z potomstwem matek, którym nie podawano inhibitorów TNF i ogólną populacją. Według naukowców 3,2% dzieci, które były narażone na działanie inhibitorów TNF w czasie ciąży, doświadczało poważnych infekcji (95% CI, 2-6,8), w porównaniu z 2% w przypadku dzieci matek z RA nie leczonych inhibitorami TNF (95% CI, 1,5-2,8 ) i 1,9% dla ogółu populacji (95% CI, 1,9-2,5). Po przeprowadzeniu wielozmiennych analiz, naukowcy stwierdzili, że nie byli w stanie określić zwiększonego ryzyka poważnej infekcji wśród dzieci z RZS narażonych na inhibitory TNF, w porównaniu do potomstwa matek z RZS, które nie leczono inhibitorami TNF (OR = 1,4; 95% CI, 0,7-2,8) i dzieci matek, które nie chorowały na RZS w populacji ogólnej (OR = 1,7; 95% CI, 0,8-3,7).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe