Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kremy ze steroidami zwiększają ryzyko występowania osteoporozy

Udostępnij:
Wyższe dawki miejscowo podawanych kortykosteroidów, które są stosowane w leczeniu stanów zapalnych skóry, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy – informuje „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”.
Ostrożnie ze stosowaniem miejscowych kortykosteroidów
Badania przeprowadzili naukowcy z National Taiwan University, opierając się na informacjach z tajwańskiej krajowej bazy danych dotyczącej ubezpieczeń zdrowotnych. Autorzy wybrali 129 682 przypadki osteoporozy oraz 34 999 przypadków poważnych złamań osteoporotycznych (MOF) i porównali je z 518 728 oraz 139 996 osobami z grupy kontrolnej (bez osteoporozy i MOF), z uwzględnieniem płci i wieku.

Zaobserwowano wyraźne zależności dawka–odpowiedź pomiędzy długotrwałym miejscowym stosowaniem kortykosteroidów a osteoporozą i poważnych złamań osteoporotycznych (MOF). Na przykład w porównaniu z brakiem dawek, niskie, średnie i wysokie skumulowane dawki miejscowo stosowanych kortykosteroidów wiązały się z 1,22, 1,26 i 1,34 razy większym ryzykiem rozwoju osteoporozy w ciągu pięciu lat. Odpowiednie dawki powiązano z 1,12, 1,19 i 1,29 razy większym prawdopodobieństwem wystąpienia MOF.

Kobiety były bardziej narażone na osteoporozę i związane z nią złamania niż mężczyźni. Ponadto u osób młodszych (poniżej 50 lat) ryzyko osteoporozy było wyższe w porównaniu z innymi grupami wiekowymi.

– W badaniu tym podkreślono, że stosowanie miejscowych kortykosteroidów w leczeniu stanów zapalnych skóry należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, a klinicyści powinni być świadomi tych potencjalnych skutków ubocznych – wskazała dr Chia-Yu Chu z National Taiwan University Hospital.

Przeczytaj także: „Pacjentom z bardzo wysokim ryzykiem złamań w przebiegu osteoporozy zalecane są specjalne formy terapii” i „Wszystko o twoich kościach”.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.