Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Leki steroidowe mogą powodować zmiany w strukturze i objętości mózgu

Źródło: PAP, DOI: 10.1136/bmjopen-2022-062446
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 02.09.2022
 
 
Tagi: sterydy, mózg
Zarówno sterydy wziewne, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym mogą powodować zmiany w objętości i strukturze istoty białej i szarej mózgu – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, opublikowanych w „BMJ Open”.
Leki steroidowe są jedną z najczęściej przepisywanych grup leków. Mimo skuteczności mogą powodować wiele skutków ubocznych, dotyczących układu sercowo-naczyniowego i mięśniowo-szkieletowego, a także zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych i neuropsychiatrycznych.

Analizowane dane dotyczyły osób w wieku od 40 do 69 lat, zarejestrowanych w bazie UK Biobank. Badacze porównali obrazy mózgów 222 osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe i 557 osób przyjmujących sterydy wziewne z obrazami mózgów ponad 24 tys. osób, które tych leków nie zażywały. Żaden z uczestników nie miał zdiagnozowanych zaburzeń neurologicznych, psychiatrycznych lub hormonalnych oraz nie przyjmował leków wpływających na nastrój.

Stosowanie zarówno ogólnoustrojowych, jak i wziewnych sterydów związane było z mniejszą objętością istoty białej mózgu, która odpowiada za przesyłanie informacji w ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe zależność ta była silniejsza.

Zaobserwowano ponadto, że u osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe objętość jądra ogoniastego była większa w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi sterydów, a u osób stosujących sterydy wziewne mniejsza była objętość ciała migdałowatego. Obie te struktury należą do istoty szarej mózgu, odpowiadającej za wiele procesów myślowych i emocjonalnych.

Przyjmowanie sterydów ogólnoustrojowych było także związane z wolniejszym przetwarzaniem informacji, objawami depresji, apatią, niepokojem i zmęczeniem. Osoby stosujące sterydy wziewne skarżyły się jedynie na większy poziom zmęczenia.

– Zależności, jakie zauważyliśmy, mogą częściowo wyjaśniać zaburzenia neuropsychiatryczne, takie jak depresja, mania czy stany lękowe, które nierzadko występują u pacjentów stosujących przez długi czas leki steroidowe – komentują autorzy publikacji.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.