Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Łuszczycowe zapalenie stawów - wybrane zagadnienia ►

Źródło: Konferencja Kontrowersje i Postępy w Reumatologii
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 16.06.2021
 
 
Dr Renata Sokolik omawiając historię pacjenta podkreśla, że jest to kontrowersyjny przypadek. Dlaczego? Ponieważ w podsumowaniu pada pytanie czy jeden chory może brać udział w dwóch programach lekowych.
Pacjent był pod opieką dr. Jakuba Ubysza i dr hab. Magdaleny Koszewicz z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Skierowano go na konsultację do dr Renaty Sokolik z Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych UM we Wrocławiu.

Pacjentem był 46-letni mężczyzna hospitalizowany w Klinice Neurologii z rozpoznanym rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), potwierdzonym badaniem genetycznym. Został zakwalifikowany do leczenia w ramach programu lekowego refundowanego przez NFZ (Spinraza ). Współistniejące choroby to: łuszczyca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość. Pacjent był po zawale mięśnia sercowego, z założonym stentem DES do RCA 2015.

W dalszej części wykładu dr Renata Sokolik omawia postać ostrą SMA występującą głównie u dzieci i postać
przewlekłą, przebiegającą łagodniej. Zagrożenia są wtedy mniejsze, ale bez leczenia obserwujemy postępujący niedowład. Przypomina również, że przełomem w terapii SMA było wprowadzenie nusinersenu (Spinrazy), który na poziomie genu powoduje wytwarzanie większej ilości białka SMN1, ostatecznie zapobiegając obumieraniu motoneuronów.

Pacjent był niepełnosprawny, na wózku inwalidzkim.

W dalszej części wykładu ekspertka omówiła podawanie Spinrazy, kolejne etapy diagnostyki (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) i wnioski. W podsumowaniu podkreśliła konieczność interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta, wzięcie pod uwagę chorób współistniejących i diagnostykę różnicową.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, szerszego omówienia diagnostyki i terapii. Wykład został wygłoszony w trakcie tegorocznej konferencji "Kontrowersje i Postępy w Reumatologii" (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe