REUMATOLOGIA
Zespoły bólowe kręgosłupa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nie wszystkie popularne leki skutecznie osłabią ból pleców

Udostępnij:
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie stosowane w osłabianiu bólu kręgosłupa oraz pleców. Najnowsze badania sugerują, że niepotrzebnie. Ulga jaką przynoszą w badaniach klinicznych została uznana za „nieistotną”.
Powszechnie wiadomo, że NLPZ, takie jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, to jedne z najczęściej zażywanych preparatów na ból bez recepty. Nowe badania rzucają nowe światło w tej materii. Sugerują, że wspomniane leki skutkują tak niewielką ulgą, że można to uznać za klinicznie nieistotne. Ponadto zażycie większej ich ilości jest ryzykowne, ponieważ NLPZ ponaddwukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Uczeni z George Institute for Global Health przeanalizowali dane ponad 6 tysięcy pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, którzy uczestniczyli w 35 randomizowanych badaniach. Każdy pacjent odnotował klinicznie zmniejszenie bólu po dwóch tygodniach zażywania NLPZ, ale przez kolejnych sześć nie doświadczył osłabienia dolegliwości. Inne analizy z 2015 roku z udziałem niemal 2 tysięcy pacjentów wykazały, że paracetamol nie był znacznie skuteczniejszy niż placebo. Jeśli chodzi o opiaty, np. kodeinę, krótkoterminowo dają ulgę osobom z przewlekłym bólem pleców, ale w dłuższej perspektywie nie są tak skuteczne w rekomendowanych dawkach.

„Kiedy zbierze się rezultaty, uwzględniając testy dotyczące paracetamolu i opioidów, jest jasne, że trzy najczęściej stosowane i zalecane na ból kręgosłupa leki nie dają istotnego klinicznie efektu ponad placebo", można przeczytać w artykule opisującym badania. Przedstawiono je w „Annals of the Rheumatic Diseases”.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.