Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Optymalizacja leczenia RZS i ŁZS metotreksatem

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 03.06.2022
 
 
Tagi: RZS, ŁZS
Jak zoptymalizować terapię reumatoidalnego zapalenia stawów i łuszczycowego zapalenia stawów? Dlaczego droga podania leku ma znaczenie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Indywidualizacja drogi podania metotreksatu sposobem na optymalizację leczenia RZS oraz ŁZS w świetle najnowszych doniesień” – już 9 czerwca o godz. 19:00.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłym zaburzeniem zapalnym, które wpływa nie tylko na stawy, ale może również uszkadzać wiele różnych narządów, w tym płuca, serca i naczynia krwionośne. Choroba ma negatywny wpływ na błonę śluzową stawów, powodując bolesny obrzęk, który może prowadzić do erozji kości i deformacji stawów.

W Polsce 400–600 tys. osób cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Szacuje się, że RZS powoduje skrócenie życia o 7 lat u mężczyzn i o 3 lata u kobiet. Różnica wynika głównie z większej dbałości o proces leczenia wśród kobiet. Etiologia reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest w pełni poznana, do czynników wpływających na jego wystąpienie zalicza się mechanizmy immunologiczne, zmiany hormonalne, czynniki środowiskowe i genetyczne.

Jednym z podstawowych leków stosowanych w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów jest metotreksat (MTX), związek chemiczny wynaleziony w 1948 roku, a wprowadzony do lecznictwa już w 1953 roku. Substancja ta jest również stosowana w terapii łuszczycowego zapalenia stawów, i tu będąc lekiem modyfikującym przebieg choroby.

Metotreksat może być podawany we wlewie dożylnym lub doustnie. Podczas terapii należy wziąć pod uwagę potencjalne działania niepożądane leku, w tym oddziaływanie na tkankę płucną. Zalicza się do nich przede wszystkim tzw. pneumonitis, czyli zapalenie płuc o etiologii nieinfekcyjnej.

W trakcie webinaru 9 czerwca prof. Brygida Kwiatkowska poruszy najważniejsze zagadnienia dotyczące stosowania metotreksatu u pacjentów z RZS oraz ŁZS, w tym znaczenie sposobu podania leku, a także możliwości wystąpienia działań niepożądanych. Profesor omówi zarówno wyniki badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa farmakoterapii w przypadku stosowania metotreksatu, a także sposoby minimalizowania działań niepożądanych.

Zapraszamy do rejestracji!

REJESTRACJA
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.