Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii

Udostępnij:
Osteoporoza to jedna z głównych chorób cywilizacyjnych. Stwarza bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a u osób starszych nawet zagrożenie życia. NFZ szacuje, że na osteoporozę choruje ok. 2,1 mln Polaków, lecz aż 74% jest niezdiagnozowanych. Podstawowym badaniem jest pomiar gęstości kości, tymczasem liczba badań densytometrycznych w 2020 r. zmniejszyła się w Polsce aż o 36%.
W czasie pandemii wyraźnie spadła liczba porad medycznych w Polsce dotyczących innych schorzeń niż zakażenie COVID-19. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci ponad 62% respondentów stwierdziło, że kluczowym obszarem wymagającym w aktualnej sytuacji najpilniejszej poprawy jest możliwość wykonywania badań diagnostycznych, które pozwolą podjąć decyzję o rozpoczęciu lub dalszym leczeniu. Tymczasem liczba kierowanych pacjentów do zabiegów diagnostycznych także wyraźnie spadła; w przypadku badań densytometrycznych o prawie 36%. Dlaczego diagnostyka jest tak istotna w przypadku osteoporozy?

Cichy złodziej kości
Osteoporoza jest podstępną chorobą. Przez długi czas nie objawia się żadnymi dolegliwościami,
aż do momentu złamania, świadczącego o dużym zaawansowaniu choroby. Dlatego też osteoporoza nazywana jest często „cichym złodziejem kości”. Przy zapotrzebowaniu organizmu na wapń następuje jego pobór z dostępnych w organizmie zasobów – właśnie z tkanki kostnej. W wyniku tego procesu kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom. Osteoporoza z reguły rozwija się wolno i wiąże się z wiekiem; częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do czynników ryzyka jej rozwoju zalicza się m.in. niską podaż wapnia, ale także niedobór witaminy D, brak ruchu i siedzący tryb życia, które mogą nabrać szczególnego znaczenia w czasie pandemii - przedłużających się obostrzeń i pozostawania głównie w domu.

Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii
Wielu specjalistów uważa osteoporozę za epidemię XXI w. Liczba cierpiących na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym osteoporozę, stale wzrasta, co przypisuje się procesowi starzenia się społeczeństw oraz wpływowi zmian w trybie życia. Szacuje się, że na świecie liczba pacjentów z osteoporotycznymi złamaniami kości udowej przekracza 200 mln.

Zbadano wpływ pandemii COVID-19 na sposób, w jaki lekarze leczą pacjentów z osteoporozą. W 53 krajach objętych badaniem stwierdzono, że zmiany te negatywnie wpłynęły na diagnostykę i leczenie tych chorych, co może spowodować wzrost zachorowalności i częstości groźnych złamań. NFZ potwierdza, że w 2020 roku również w Polsce nastąpiła niekorzystna zmiana w leczeniu osteoporozy; o niemal 1/3 spadła liczba specjalistycznych porad, a liczba badań diagnostycznych (densytometria) o przytoczone wyżej niemal 37%. Statystyki te są tym bardziej niepokojące, że złamania osteoporotyczne wiążą się z dużym stopniem niepełnosprawności i utraty niezależności starszych członków społeczeństwa. Związane ze złamaniami szyjki kości udowej unieruchomienie i towarzyszące mu konsekwencje zdrowotne są przyczyną utraty życia przez 740 000 osób każdego roku na świecie.

Zapobiegaj osteoporozie i zbadaj swoje kości
17 kwietnia 2021 r. ruszyła ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych „Zapobiegaj osteoporozie”. Mobilne punkty badań wyposażone w specjalistyczny sprzęt do pomiaru gęstości kości, tzw. osteobusy, będą dostępne w 250 lokalizacjach w całej Polsce.

- Densytometira jest bezbolesna i trwa tylko kilka minut, a pomoże w porę rozpoznać osteoporozę. - tłumaczy Anna Załuska, dyrektor Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska, organizatora akcji. – W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety powyżej 50. roku życia i po menopauzie oraz osoby stosujące złą dietę, palące tytoń lub nadużywające alkoholu. Ale po 65. roku życia badanie zalecane jest już wszystkim. Dobrze jest w odpowiednim momencie zbadać swoje kości, ponieważ osteoporoza początkowo nie objawia się żadnymi dolegliwościami. – dodaje.

Akcję zaplanowano na 6 miesięcy, aby z badania mogło skorzystać nawet 20 tys. pacjentów. Osteobusy spełniają restrykcyjne wymogi sanitarne - są odpowiednio wentylowane i posiadają dezynfekujące powietrze lampy UV. Po każdym pacjencie miejsce badania będzie dokładnie dezynfekowane, a obsługę będzie pełnił technik wyposażony w odzież ochronną.

Sukces leczenia osteoporozy leży głównie we wczesnej diagnozie, dlatego nie zwlekaj i zapisz się na bezpłatne badanie gęstości kości na www.zbadajswojekosci.pl lub zadzwoń 881 474 000.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.