Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Otyłość jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Udostępnij:
Wydaje się, że przyrost masy ciała ma szkodliwy wpływ na staw kolanowy, ale nie na biodrowy w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów – poinformowali naukowcy na światowym kongresie OARSI 2022.
Korzystając z danych z Osteoarthritis Initiative (OAI), naukowcy z University of California odkryli, że wzrost masy ciała o ponad 5 proc. w ciągu czterech lat wiązał się z 29-proc. zwiększonym ryzykiem zwężenia przyśrodkowych części szpar stawowych w porównaniu z grupą kontrolną (p = 0,038). Wystąpiło również 34-proc. ryzyko częstego bólu kolana (p = 0,009).

– Z kolei utrata masy ciała zapewnia pewną ochronę przed uszkodzeniami strukturalnymi w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego – powiedział dr Gabby B. Joseph, specjalista w dziedzinie radiologii. Rzeczywiście, osoby, które osiągnęły utratę masy ciała o więcej niż 5 proc. w czteroletniej obserwacji, były mniej narażone na pogorszenie stopnia choroby zwyrodnieniowej stawów. Utrata masy ciała była również związana z większym ustąpieniem bólu kolana w ciągu 12 miesięcy.

– Wiemy, że utrata masy ciała ma korzystny wpływ na objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, oznacza łagodzenie bólu i poprawę sprawności fizycznej – skomentował dr Xingzhong Jin z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney.

– Nie jest jednak jasne, czy utrata wagi może spowolnić degradację strukturalną stawu na dłuższą metę – powiedział. – Te odkrycia oznaczają, że kontrola masy ciała jest bardzo ważna w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, jeśli chodzi o łagodzenie objawów, a także zapobieganie degradacji stawu.
Dowody dotyczące choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego są mniej klarowne.

Otyłość jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów. Pacjenci z otyłością są ponaddwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego niż osoby o prawidłowej wadze.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.