Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polimialgia reumatyczna – objaw czy choroba ►

Udostępnij:
Na tak postawione pytanie odpowiada dr Magdalena Strach. Ekspertka za najważniejsze w diagnostyce i rozróżnieniu uważa znalezienie odstępstw od objawów klinicznych, co sugerowałoby inny problem.
Można wtedy powiedzieć, że polimialgia jest najprawdopodobniej objawem innego schorzenia i w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć choroby nowotworowe.

Na polimialgię reumatyczną najczęściej chorują osoby powyżej 50. a nawet 60. roku życia, jest to druga po reumatoidalnym zapaleniu stawów choroba zapalna. Etiologia jest nieznana. Od 70 do 80 proc. pacjentów odpowiada na leczenie – te wszystkie ważne informacje znalazły się na początku wykładu.

Polimialgia reumatyczna, jak stwierdziła dr Magdalena Strach z Kliniki Reumatologii i Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest chorobą wdzięczną, bo wyleczalną.

Ekspertka z Kliniki Reumatologii CM UJ przypomina, że zawsze należy chorego zapytać o ból głowy i objawy, które będą nam się kojarzyły z zapaleniem dużych naczyń, np. ból żuchwy w czasie żucia itp. Bowiem kolejny ważny punkt wykładu to odpowiedź na pytanie, kiedy podejrzewamy olbrzymiokomórkowe zapalenie naczyń aorty i jej odgałęzień. Może się ono rozwinąć u 20 proc. pacjentów.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów polimialgii reumatycznej wymienia się bóle obręczy barkowej. Obserwuje się również bóle obręczy biodrowej, bólowe ograniczenie ruchomości i sztywność, częste są bóle obustronne, a sam ból najczęściej występuje rano. Starsi pacjenci często wymagają pomocy przy wstawaniu z łóżka i ubieraniu się. Mają zaburzony sen. Ból dotyczy kolan, nadgarstków, nigdy stóp.

W diagnostyce ważna jest interpretacja USG.

Ze względu na brak kryteriów diagnostycznych trzeba wykluczyć inne schorzenia, zwłaszcza gdy jakiś element nie pasuje do całości – obraz nie jest charakterystyczny, nie obserwujemy poprawy w wyniku zastosowanej terapii.

W trakcie ostatniego kongresu EULAR przedstawiono badania ze Słowacji, mówiące, że polimialgia jest w 60 proc. prowadzona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a do reumatologa trafiają pacjenci niespełniający kryteriów klasyfikacyjnych.

Wykład pochodzi z 11. Ogólnopolskiego Kongresu Starzenia (Pacjent 65+ w codziennej praktyce lekarza), który odbył się 15-17.06 2023 w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia:

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.