REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Późne dojrzewanie może prowadzić do osłabienia kości

Udostępnij:
Nowe badania dowodzą, że nastolatki, które późno osiągają dojrzałość płciową, mogą mieć słabsze kości.
W badaniu, które objęło ponad 6000 brytyjskich dzieci, naukowcy odkryli, że dzieci, które doświadczyły gwałtownych wzrostów, które występują w wieku dojrzewania - później miały niższą niż średnia gęstość kości w wieku dorosłym.
Odpowiedź na pytanie, które nastolatki mogą być zagrożone niższą gęstością kości, jest ważne, ponieważ szczytową masę kostną pod koniec wzrostu uważa się za ważny wyznacznik ryzyka złamania i osteoporozy w późniejszym życiu.

Aby bliżej przyjrzeć się, jak czas gwałtownych wzrostów u dzieci może wpłynąć na ich ostateczną gęstość kości, naukowcy przeprowadzili badanie, które objęło wszystkie kobiety w ciąży w zachodniej Anglii, które miały urodzić w okresie od kwietnia 1991 r. do grudnia 1992 r.

Badacze skupili się na 6 389 dzieciach urodzonych w tym okresie, których wzrost mierzono w wieku od 5 do 20 lat, przy czym co najmniej jeden pomiar został dokonany po 9 roku życia. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do pomiaru gęstości kości jako części w wieku 10, 12, 14, 16 18 i 25 lat.

Aby ustalić, czy wiek przyspieszenia wzrostu był skorelowany z gęstością kości, naukowcy przeanalizowali pomiary gęstości kości, uwzględniając szereg czynników, w tym masę urodzeniową, status społeczno-ekonomiczny, wskaźnik masy ciała (BMI) i dietę we wczesnym okresie życia.

Dziewczęta miały przyspieszenie wzrostu wcześniej, w średnim wieku 11,5, podczas gdy chłopcy przyspieszyli w wieku 13,5 lat. Chłopcy uzyskali gęstość mineralną kości w szybszym tempie niż dziewczynki.
Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców, wzrost gęstości mineralnej kości był szybszy, gdy gwałtowny wzrost nastąpił późno. Ale nawet przy przyspieszonym wzroście gęstości kości dzieci, które „wystrzeliły” późno, nigdy nie dogoniły tych, którzy „wystartowały” wcześnie.

Wniosek z badania jest taki, aby dzieci, które doświadczają wzrostu późno postępowały zgodnie z zaleceniami Royal Osteoporosis Society, które mówi o tym, w jaki sposób wzmacniać kości. Obejmują one zdrowy styl życia i dużo ćwiczeń.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.