Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123rf

Praktyczne aspekty zespołu Sjögrena ►

Źródło: Konferencja "Kontrowersje i postępy w reumatologii"
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.06.2021
 
 
Wykład został skonstruowany z serii pytań i odpowiedzi, m.in. omówiono zasady prawidłowo przeprowadzonego testu wydzielania śliny.
Dr Agata Sebastian z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu omawia następującą wątpliwość: Czy każdy chory powinien otrzymywać pilokarpinę w suchości jamy ustnej. Odpowiedź brzmi - nie. Dlaczego? Ponieważ ocena problemu zależy od rzeczywistej czynności ślinianek, a nie odczuć chorego. Same odczucia mogą nie odzwierciedlać stopnia upośledzenia funkcji gruczołów. Zostało to uwzględnione w wytycznych leczenia suchości w jamie ustnej.

W dalszej części wykładu ekspert omawia przeprowadzenie prawidłowego testu wydzielania śliny, bowiem nie można go wykonać z marszu, pacjent musi być przygotowany - należy przypomnieć mu m.in. o niepaleniu. Powinien wypłukać usta wodą destylowaną, odpocząć, zminimalizować ruch ust. Omawia również stymulowany test wydzielania śliny.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, szerszego omówienia diagnostyki i terapii, a także zapoznania się z informacjami o przyczynach zmniejszonej ilości wydzielanej śliny nie związanej z chorobą Sjögrena. Dowiemy się również, czy w pierwotnym zespole Sjögrena istnieje ryzyko chorób limfoproliferacyjnych.

Wykład został wygłoszony w trakcie tegorocznej konferencji "Kontrowersje i postępy w reumatologii" (kierownicy naukowi: prof. Marek Brzosko, prof. Zbigniew Żuber, organizator: wydawnictwo Termedia):

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe