Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Spondyloartropatie zapalne ►

Źródło: XII Konferencja Trendy w Reumatologii
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 17.08.2021
 
 
Główne objawy to przewlekły ból krzyża, przez co rozumiemy ból trwający ponad trzy miesiące, a także stwierdzenie czterech z pięciu objawów: wiek poniżej 40 lat, podstępny początek, poprawa po ćwiczeniach, brak poprawy pomimo odpoczynku, ból w nocy z poprawą po wstaniu.
Doktor Arkadiusz Chlebicki z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że u 60 proc. pacjentów z nieradiograficzną spondyloartropatią po 10 latach pojawi się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) , a zmiany będą widoczne w badaniu RTG. Z tego wynika, że nie u wszystkich pacjentów rozwiną się definitywne zmiany radiograficzne w stawach krzyżowo-biodrowych (SKB). Dr Chlebicki przypomina, że patogeneza spondyloatropatii jest złożona. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, w tym antygeu HLA B27 oraz geny ERAP, dysbioza przewodu pokarmowego, a także leki. Znana jest rola antygenu HLA B27 w patogenezie ZZSK. Wyróżniamy wiele podtypów antygenu HLA B27. W pracy opublikowanej w 2021 roku wykazano, że obecność podtypu HLA B27-04 związana jest z częstym występowaniem enthesitis i młodszym wiekiem początku ZZSK.

W dalszej części wykładu dr Arkadiusz Chlebicki omawia schorzenia towarzyszące, m.in. migotanie przedsionków. Co charakterystyczne, migotanie przedsionków w grupie młodszych pacjentów, poniżej 40. roku życia jest trzy razy wyższe niż u ich rówieśników bez ZZSK. Poznamy również zasady leczenia sekukinumabem.

Wykład został wygłoszony w trakcie XII Konferencji Trendy w Reumatologii na przełomie 2020/2021 roku. Kierownik naukowy prof. Piotr Wiland, organizator Wydawnictwo Termedia. Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.