Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Toczeń układowy w dzieciństwie zwiększa ryzyko raka

Źródło: BL, www.healio.com
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 10.12.2013
 
 
Naukowcy ostrzegają: pacjenci cierpiący w dzieciństwie na toczeń rumieniowaty układowy są narażeni na większe ryzyko nowotworu. -Skala powiększonego ryzyka jest niewielka, ale zauważalna – twierdzą.
Badania przeprowadził Sasha Bernatsky z oddziału epidemiologii klinicznej Instytutu Badawczego w Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill w Montrealu. W trakcie badań prześledzono rejestry medyczne w 10 ośrodkach pediatrycznych na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przebadano 1020 pacjentów.

-Badanie stanowi część wieloośrodkowej inicjatywy mającej na celu wyjaśnienia bazowego ryzyko raka w pediatrii, z uwzględnieniem tocznia - pisze healio.com.

-Istnieje możliwość zwiększonego ryzyka choroby nowotworowej, który może być napędzane czynnikami hematologicznymi. Dalsze prace w toku będzie porównać pracę na całym świecie, biorąc pod uwagę rasę i pochodzenie etniczne chorych – podali badacze w komunikacie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe