Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wczesna diagnostyka zapalenia stawów

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Patryk Dąbrowski
|
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i różne narządy. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, jednak zapalenie może dotyczyć także innych stawów.
Istotą choroby jest proces zapalny rozpoczynający się wewnątrz stawu. Dochodzi do powiększania się błony maziowej i niszczenia przylegających struktur. Przejawami tego są początkowo ból i obrzęk, a następnie nieodwracalne zniszczenia i utrata ruchomości stawu. Uszkodzenie chrząstki i innych struktur stawu przez proces zapalny sprzyja powstawaniu wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

W krajach rozwiniętych na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 1 na 100 osób, trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Choroba z reguły ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia u kobiet, natomiast u mężczyzn częstość jej występowania zwiększa się z wiekiem.

U większości chorych RZS rozwija się podstępnie – może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że skłonią do szukania pomocy lekarskiej. Rzadziej mamy do czynienia z nagłym rozwojem choroby, w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Na początku zazwyczaj pojawiają się objawy ogólne przypominające grypę, takie jak uczucie osłabienia, stan podgorączkowy, ból mięśni, utrata apetytu, a także zmniejszenie masy ciała. Mogą one wyprzedzać objawy stawowe lub im towarzyszyć. W przebiegu choroby mogą również wystąpić objawy zajęcia innych narządów.

Jeżeli pojawi się ból i obrzęk stawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Osoby z podejrzeniem RZS powinny znaleźć się pod opieką reumatologa. Szybkie rozpoznanie decyduje o skuteczności leczenia, a jeśli rozpocznie się ono odpowiednio wcześnie, istnieje nawet szansa na trwałe wycofanie się choroby.

W przebiegu RZS może dojść do wystąpienia powikłań wymagających pilnej interwencji lekarskiej. Najczęściej można im zapobiegać i skutecznie je leczyć.

Poprawna diagnostyka i terapia RZS to tylko jeden z wykładów, które przedstawione zostaną podczas pierwszego dnia konferencji Zdrowe Kości i Stawy już 9 marca.

Podczas spotkania eksperci poruszą między innymi najistotniejsze zagadnienia związane zarówno z poprawną diagnostyką, jak i odpowiednią terapią chorób reumatologicznych.

Program pierwszego dnia podzielony został na trzy merytoryczne sesje:
  • Niezaspokojone potrzeby w reumatologii 2022
  • Spektrum axSpA w praktyce – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne – debata na podstawie przypadków klinicznych
  • Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o diagnostyce laboratoryjnej

Przewodniczącym Komitetu Naukowego konferencji jest prof. Piotr Leszczyński.

Więcej informacji na temat wydarzenia:

STRONA KONFERENCJI
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.