Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zapalenie jelit a zmiany stawowe – spojrzenie reumatologa ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 27.10.2021
 
 
– Współwystępowanie chorób zapalnych jelit u osób ze spondyloartropatiami zapalnymi wpływa na przebieg chorób reumatycznych i na decyzje terapeutyczne – mówi dr hab. n. med. Hanna Przepiera-Będzak z Katedry Reumatologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Immunologii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Pomiędzy seronegatywnymi spondyloartropatiami zapalnymi (SpA) a chorobami zapalnymi jelit (IBD) istnieje związek genetyczny i patofizjologiczny, ale w dużej mierze pozostaje on niewyjaśniony. Nie jest jasne, czy dysbioza jelitowa jest wynikiem procesów zapalnych zachodzących w SpA, czy też jest czynnikiem indukującym proces zapalny i odpowiada za patogenezę tych chorób.

Prelegentka podkreśla, że choroba jelit została ujęta w kryteriach rozpoznawania SpA jako jeden z czynników diagnostycznych. Chorzy na osiową postać SpA mają o ok. 10% zwiększone ryzyko klinicznej IDB, a subkliniczne zapalenie jelit występuje u prawie połowy z nich.

Powiązanie dysbiozy jelitowej z podłożem genetycznym indukuje proces zapalny w SpA osiowych i obwodowych, np. w łuszczycowym zapaleniu stawów (również zmiany skórne). Doktor hab. Hanna Przepiera-Będzak przedstawia hipotezę tzw. osi jelitowo-synowialnej, wymienia czerwone flagi, czyli sytuacje, w których należy podejrzewać SpA u chorego z IBD. Omawia wzajemne oddziaływanie na siebie tych dwóch chorób i efektywność leków stosowanych w chorobach reumatycznych i w zaburzeniach jelitowych. Prezentuje wyniki badań dotyczących współwystępowania SpA i IBD oraz zaburzeń funkcji śródbłonka u tych chorych.

– Pozostaje do wyjaśnienia, dlaczego niektórzy pacjenci mają IBD i SpA, inni tylko IBD, a jeszcze inni tylko SpA. Mamy zatem duże pole do badania – zakończyła dr hab. Hanna Przepiera-Będzak.
Wykład został zaprezentowany podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii
zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.