Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zdrowe Kości i Stawy 2024

Udostępnij:
Na stronie wydarzenia opublikowano szczegółowy program konferencji – od 7 do 9 marca w Poznaniu. Pierwszy dzień zostanie poświęcony kursom i warsztatom badań obrazowych w chorobach kości i stawów, a przez dwa następne odbędzie się 19 sesji tematycznych – tak prezentuje się program 16. edycji interdyscyplinarnej, kostno-stawowej konferencji naukowo-edukacyjnej Zdrowe Kości i Stawy 2024.
W programie oprócz licznych sesji tematycznych zwracają uwagę zaplanowane na kolejne dwa dni dwie niezależne wielkie debaty naukowe. Pierwsza to próba odpowiedzi na nurtujące przede wszystkim reumatologów pytanie, które leki są pierwszorzutowe w leczeniu chorób zapalnych stawów: inhibitory TNF-alfa czy inhibitory kinaz janusowych. Do tej potyczki na argumenty naukowe zostali zaproszeni najlepsi krakowscy eksperci: prof. Bogdan Batko oraz prof. Mariusz Korkosz. Druga debata będzie dotyczyła odpowiedzi na pytanie o lek pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej: czy jest to denosumab, czy wchodzący w roku 2024 do powszechnego zastosowania w Polsce romosozumab? Być może nie będzie jednego zwycięzcy, ponieważ oba leki można podawać sekwencyjnie jeden po drugim. Do tej konfrontacji prof. Piotr Leszczyński zaprosił pracujących w Warszawie nefrologa i endokrynologa: prof. Jerzego Przedlackiego i prof. Edwarda Franka.

Wśród sesji tematycznych poświęconych zdrowym kościom znajdziemy wykłady poświęcone osteoporozie na podłożu hiponatremii, witaminie D w praktyce – dawki nasycające, skumulowane i szczególne sytuacje kliniczne, nowym opcjom terapeutycznym w osteoporozie pomenopauzalnej w kontekście Romosozumabu, normokalcemicznej nadczynności przytarczyc, jako nowej przyczynie patologii układu kostnego czy zastosowanie kalcyfediolu w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D.

W sesjach tematycznych dotyczących stawów będziemy mogli wysłuchać dyskusji reumatologa i dermatologa „Razem czy osobno – dla dobra pacjenta”. Będzie również okazja dowiedzieć się o różnych opcjach leczenia biologicznego w reumatologii w zależności od chorób współistniejących, czynniku reumatoidalnym w personalizacji leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, chorobach rzadkich w reumatologii dzieci, młodzieży i dorosłych, wczesnej diagnostyce chorób reumatycznych w aspekcie bólu odczuwanego przez pacjentów czy o obliczach łuszczycowego zapalenia stawów w kontekście różnych mechanizmów terapii jako podstawie personalizacji leczenia.

Jak zwykle ciekawie prezentują się sesje łączące tematykę kości i stawów. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z problematyką dostępu do leczenia biologicznego w chorobach zapalnych stawów i metabolicznych kości w Polsce, znaleźć odpowiedź na pytanie czy leczenie anty IL-17 rzeczywiście zmienia przebieg kliniczny i hamuje progresję radiograficzną spondyloartropatii, czy jak zmniejszać dawkowanie glikokortykosteroidów i jednocześnie zapobiec niedoczynności kory nadnerczy.

Szczegóły w programie na stronie wydarzenia!

ZOBACZ PROGRAM


Zarejestruj się już dziś!

REJESTRACJA
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.