Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiany demielinizacyjne w układzie nerwowym a stosowanie inhibitorów TNF-alfa ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 12.10.2021
 
 
– Wprowadzenie leków anty-TNF jest wielkim osiągnięciem terapii zapalnych chorób stawów – mówi dr n. med. Anna Kotulska-Kucharz. – Ich wysoka skuteczność łączy się ze stosunkowo rzadkimi, ale zróżnicowanymi działaniami niepożądanymi – dodaje.
Leki anty-TNF ze względu na wysoką skuteczność są często stosowane u pacjentów z chorobami zapalnymi stawów. Brakuje statystyk dotyczących występowania demielinizacji po podaniu tych leków, pojawiały się jedynie opisy przypadków i serii przypadków. Przyjmuje się, że problem demielinizacji dotyczy 0,03–0,2% pacjentów przyjmujących leki anty-TNF.

Doktor n. med. Anna Kotulska-Kucharz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Reumatologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawia przebieg procesu demielinizacji w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, choroby demielinizacyjne, a także przyczyny demielinizacji pierwotnej i wtórnej. Jedną z nich może być stosowanie leków anty-TNF, jednak ze względu na rzadkie występowanie neurologicznych działań niepożądanych rodzi się pytanie, czy jest to przypadkowa zbieżność, czy leki anty-TNF uczynniają bezobjawową chorobę układu nerwowego, czy też ją wywołują.

Prelegentka omawia hipotetyczne mechanizmy działania demielinizacyjnego leków anty-TNF i wyniki badań dotyczących związku między ich przyjmowaniem a występowaniem zmian w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym u osób z chorobami reumatycznymi. Opisuje przebieg i leczenie stwardnienia rozsianego (SM) będącego wynikiem lub ujawnionego pod wpływem podania leku anty-TNF. Podkreśla, że poza SM wzrasta także ryzyko wystąpienia zmian w obwodowym układzie nerwowym i wymienia objawy, na które należy zwracać uwagę podczas stosowania leków anty-TNF u pacjentów z chorobami reumatycznymi.
Wykład został zaprezentowany podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe