Wyślij
Udostępnij:
 
 

50-lecie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 09.06.2022
 
 
Szpital Wojewódzki w Poznaniu przyjął pierwszych pacjentów 30 grudnia 1972 roku. Dla uświetnienia jubileuszu 50-lecia zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń, z których część już została zrealizowana.
W marcu odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Dawstwo narządów w dobie pandemii COVID-19”, prowadzona przez prof. dr. n. med. Macieja Głydę, ordynatora Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej, członka Krajowej Rady Transplantacyjnej. Na początku kwietnia, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia na terenie szpitala wkopany został Dąb 50-lecia Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, a imprezę uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. 8 czerwca w szpitalu odbyła się gala finałowa kampanii społecznej „Drugie życie”. Był to finał akcji promującej transplantacje oraz podsumowanie działań prowadzonych przez szkoły. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu Piotr Nowicki opowiedział o historii i teraźniejszości szpitala oraz o historii Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantologii.

W najbliższą sobotę, 11 czerwca, na terenie szpitala odbędzie się piknik zdrowotny, w czasie którego kilkuset mieszkańców Wielkopolski otrzyma specjalistyczne porady medyczne. Zostaną im również wykonane przez pracowników szpitala badania profilaktyczne. Uczestnicy pikniku będą mogli zrobić badania glikemii, ciśnienia tętniczego, urologiczne, cytologiczne, piersi, znamion skórnych, słuchu, wzroku, a także sprawdzić poziom kreatyniny we krwi w kierunku wczesnego wykrycia chorób nerek.

We wrześniu zorganizowana zostanie konferencja medyczna „50 lat medycyny w 50-letnim szpitalu”, a jej tematem przewodnim będą zmiany na przestrzeni 50 lat w opiece pielęgniarskiej i lekarskiej nad pacjentem. Obchody zamknie 8 listopada uroczysta gala z cyklem wykładów na temat poznańskiego szpitala, jego historii i przyszłości, z odznaczeniem osób zasłużonych dla tej placówki, w tym statuetką Przyjaciel Szpitala oraz bogatą częścią artystyczną. Warto dodać, że na listopad zaplanowana została premiera monografii Szpitala Wojewódzkiego opracowanej w Katedrze i Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.