Kancelaria Prezydenta RP

Ambasador Zdrowia 2022: Agata Kornhauser-Duda, czyli liczy się efekt

Udostępnij:
Tegoroczną zwyciężczynią w konkursie Sukces Roku w kategorii Ambasador Zdrowia 2022 jest Agata Kornhauser-Duda. W opisach jej różnorodnej działalności najważniejsze jest zawsze ostatnie zdanie – co konkretnego, poza wsparciem, można zrobić dla tej grupy pacjentów. Jakie są ich potrzeby?
Pierwsza dama – jak podkreślają osoby z jej otoczenia – z wielkim zaangażowaniem oddaje się działaniom związanym ze zdrowiem: jest inicjatorką wielu akcji prozdrowotnych, wolontariuszką, propagatorką profilaktyki i polityki senioralnej. Wspiera budowę ważnych dla polskich pacjentów ośrodków opieki medycznej – przykładem może być klinika dla dorosłych osób w śpiączce czy hospicja dla dzieci.

Agata Kornhauser-Duda od początku pełnienia obowiązków pierwszej damy szczególnym zainteresowaniem obdarza kobiety z chorobami nowotworowymi. Jej uczestnictwo w ważnych dla Amazonek wydarzeniach wynika z chęci niesienia pomocy paniom, które musiały się zmierzyć z rakiem piersi. Małżonka prezydenta zabiega, by pacjentki były jak najlepiej leczone, rehabilitowane i pomimo ciężkiej choroby zachowały wysoką jakość życia. Prowadzi z nimi rozmowy na temat codziennych spraw chorych, ale także ogólniejsze, dotyczące zmian systemowych, które rekomenduje środowisko kobiet z rakiem piersi.

Cele wyznacza rzeczywistość. Wojna w Ukrainie zaangażowała pierwszą damę w koordynację działań pomocowych uwzględniających specjalistyczny transport, profesjonalną – często całodobową – opiekę nad chorymi i odpowiednie warunki w miejscu docelowym.

Ostatnio odwiedziła Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, gdzie personel medyczny z Ukrainy szkoli się z zakresu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej pacjentom z oparzeniami. O potrzebie zorganizowania szkolenia na oddziale oparzeniowym pierwsza dama dowiedziała się podczas wrześniowej wizyty we Lwowie. Miesiąc później omówiła ten temat z małżonką prezydenta Ukrainy i tak zrodziła się inicjatywa współpracy polskiej i ukraińskiej kadry medycznej.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2022 r. kapituła wyłoniła zwycięzców 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Zwyciężczynią w kategorii Ambasador Zdrowia 2022 została Agata Kornhauser-Duda.

Przyznano także nagrody w następujących kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations,
– Osobowość Roku.

Przyznano też nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”.

Codziennie przybliżamy sylwetkę zwycięzcy w jednej z kategorii.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu w Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.