Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dyskusja o białaczce na rozpoczęcie konferencji Algorytmy Postępowania w Nowotworach Układu Krwiotwórczego i Nie Tylko

Redaktor: Bartosz Aleksandrowicz |Data: 03.08.2022
 
 
Białaczka należy do najczęściej występujących chorób układu krwionośnego. Najbardziej powszechna jest ostra białaczka szpikowa, której w dużej mierze poświęcona będzie inauguracyjna sesja spotkania hematologów.
Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Butrym i prof. dr hab. n. med. Agnieszka Wierzbowska będą przewodniczyć części konferencji zatytułowanej „Zespoły mielodysplastyczne i ostra białaczka szpikowa”. Połączenie tych dwóch stanów chorobowych nie jest przypadkowe, gdyż często pierwszy z nich może rozwinąć się w drugi, stanowiąc śmiertelne zagrożenie. Ostra białaczka szpikowa jest z kolei najczęściej występującym nowotworem układu krwiotwórczego, a ryzyko jej pojawienia się rośnie wraz z wiekiem.

W przypadku wymienionych wyżej chorób powszechnie stosowana jest alotransplantacja, czyli przeszczepienie komórek, które daje nadzieję na wyleczenie. Terapia nie sprowadza się jednak do samego zabiegu – stosowane są również działania wspomagające. Podczas konferencji omówione zostaną możliwości działania specjalistów w przypadku zespołów mielodysplastycznych wysokiego ryzyka. Prof. Aleksandra Butrym wskaże metody już znane i pojawiające się nowe doniesienia naukowe, oceniając, czy jest wśród nich rewolucyjne leczenie mogące stanowić przełom w praktyce.

Podobnej analizy dotyczącej ostrej białaczki szpikowej w grupie młodszych dorosłych pośredniego i wysokiego ryzyka dokona prof. Agnieszka Wierzbowska. Możliwości leczenia starszych pacjentów omówi natomiast dr n. med. Katarzyna Budziszewska. Na koniec zaplanowano sesję Q&A, w której specjaliści podejmą dyskusję dotyczącą perspektyw leczenia i sytuacji chorych w Polsce.

Konferencja „Algorytmy postępowania w nowotworach układu krwiotwórczego i nie tylko” odbędzie się od 30 września do 1 października w Vienna House Easy w Katowicach. Zapraszamy!

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.