Liderzy Medycyny 2022: Sebastian Opaliński – w onkologii postawiliśmy na kompleksowość

Udostępnij:
– Celem poradni prehabilitacyjnej jest dać choremu jak największe wsparcie przed czekającą go szeroko pojętą terapią. Dzięki temu ma szansę na zbudowanie maksymalnej rezerwy na czas walki o zdrowie – mówi lek. Sebastian Opaliński, koordynator Poradni Prehabilitacji Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.
13 grudnia 2022 r. kapituła wyłoniła zwycięzców 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Triumfatorem w konkursie Sukces Roku w kategorii Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital został Szpital Specjalistyczny w Brzozowie.

Przyznano nagrody w kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations,
– Osobowość Roku 2022 w Ochronie Zdrowia,
– Ambasadora Zdrowia.

Przyznano także nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”.

Codziennie przedstawiamy zwycięzcę w jednej z kategorii.

Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital
W Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. Bronisława Markiewicza otwarta została pierwsza w Polsce Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej, której celem jest doprowadzenie pacjenta do możliwie optymalnego stanu zdrowia, co pozwoli na dobrą tolerancję leczenia, zminimalizowanie powikłań i wsparcie w szybkim powrocie do zdrowia.

Prehabilitacja obejmuje 4 filary: przygotowanie żywieniowe, wdrożenie aktywności fizycznej, rezygnację z nałogów oraz wsparcie psychologiczne pacjenta. W skład zespołu prehabilitacyjnego wchodzi m.in. dietetyk kliniczny, psycholog, fizjoterapeuta, lekarz, zespół pielęgniarski i anestezjolog.

– W naszym ośrodku chorzy są objęci opieką już od początku leczenia, czyli rozpoznania choroby nowotworowej. Pacjent, żeby mógł otrzymać leczenie onkologiczne, musi przejść przez szeroką diagnostykę, co zajmuje tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet miesiące. Podczas prehabilitacji ten czas jest wykorzystywany efektywnie – wyjaśnia lek. Sebastian Opaliński, koordynator Poradni Prehabilitacji Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

Jak przekonuje onkolog, celem poradni jest dać choremu jak największe wsparcie przed czekającą go szeroko pojętą terapią. Dzięki temu ma szansę zbudowania maksymalnej rezerwy na czas walki o zdrowie, bowiem leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu.

W szpitalu w Brzozowie funkcjonują też poradnie leczenia bólu, leczenia ran przewlekłych i żywienia domowego oraz Breast Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit.

– Pomimo wydawałoby się peryferyjnego położenia w naszym ośrodku mamy możliwości terapeutyczne odpowiadające ogólnopolskim, a często i światowym standardom. Staramy się oferować pacjentom kompleksową opiekę oraz dostęp do najnowszych metod leczenia onkologicznego. W naszym szpitalu przede wszystkim udało się zebrać bardzo dobrych specjalistów, którzy poświęcają się dla pacjentów. Obecnie modne są wysokospecjalistyczne urządzenia, jak np. robot da Vinci. W Brzozowie robota co prawda nie mamy, lecz mamy za to niejednego Leonarda da Vinci – mówi Sebastian Opaliński.

W kategorii Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital przyznano także wyróżnienia.
Otrzymali je:
– Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. USK zarządza dr Jakub Berezowski.
– Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Dyrektorem placówki jest prof. Anna Wasilewska.
– Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach. Oddziałem kieruje prof. Iwona Niedzielska.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu w Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.