Wyślij
Udostępnij:
 
 
Specjaliści biją na alarm: kobiety w ciąży piją za mało wody!
 
Działy: Polecamy
Tagi: ciąża, laktacja
Ponad 50 procent Polek w ciąży pije za mało wody – alarmują specjaliści. Nawet te kobiety, które wiedzą, że powinny pić więcej niż zwykle, nie stosują się do zaleceń.
Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Kropli Beskidu wynika, że kobiety w ciąży i matki karmiące w małym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Pytane o to, co jest ważne, jeśli chodzi o dbanie o siebie i o dziecko, wskazują inne czynniki: brak stresu, regularne badania, odpowiednią dietę, w tym suplementację witamin i składników mineralnych oraz właściwą długość snu.

- Kobiety ciężarne i karmiące są świadome zmian, które zachodzą w ich organizmie i większych potrzeb - wyjaśnia prof. UM, Beata Pięta, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych. - Jednak zwykle skupiają się na tych czynnikach, które wydają im się najistotniejsze: regularnie chodzą do lekarza, robią badania, przyjmują witaminy, zapominając często o fizjologicznie zwiększającym się zapotrzebowaniu na płyny. Wiedząc o wynikach badań i niskiej świadomości dotyczącej nawodnienia, powinniśmy postawić sobie za cel edukowanie kobiet ciężarnych i karmiących na temat tego, jak ważne dla nich i dla rozwijającego się dziecka jest odpowiednia ilość spożywanych płynów.

Nawyki kobiet ciężarnych i karmiących związane ze spożywaniem płynów również nie są odpowiednie. Mimo większego zapotrzebowania na wodę w trakcie ciąży i laktacji aż połowa kobiet pije tyle samo, co przed ciążą. Ponadto 35 proc. z nich nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry . Nawet te kobiety, które mają świadomość, że powinny pić więcej niż zwykle, często nie stosują się do tych zaleceń. W efekcie wypijają mniej niż powinny – średnio 1,7 litra płynów dziennie.

Co niepokojące, aż 30 proc. kobiet ciężarnych i karmiących nie uzyskało żadnych informacji na temat prawidłowego nawodnienia. Dla pozostałych 70 proc. badanych głównym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy z tego obszaru jest personel medyczny, w tym bardzo wysoko cenieni – ginekolog i położna. Kobiety, które szukają informacji na własną rękę, w pierwszej kolejności wybierają Internet.

W odpowiedzi na niską świadomość kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat odpowiedniego nawodnienia, Kropla Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych powołała do życia kampanię edukacyjną „Mamo, pić!”. Celem programu jest zwiększenie wiedzy przyszłych i obecnych mam oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rozwijającego się w brzuchu matki dziecka, które krzyczy „Mamo, pić!”.

- Bardzo się cieszę, że Kropla Beskidu podjęła tak ważny, a jednak często pomijany temat, jakim jest znaczenie nawodnienia w okresie ciąży i laktacji – mówi Ewa Kurowska, ekspert kampanii „Mamo, pić!”. - Wszystkie reakcje zachodzące w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym. Podczas ciąży, jaki i w czasie karmienia piersią, ilość tych reakcji znacznie wzrasta – rozwijanie się dziecka, budowa jego tkanek i narządów, jak i produkcja pokarmu również wymagają obecności wody! Ważne, aby edukować przyszłe mamy w temacie tego, o ile więcej powinny pić w tym wyjątkowym okresie, a także jakie płyny optymalnie służą prawidłowemu nawodnieniu. Wierzymy też, że mamy mogą zaszczepić dobry nawyk picia wody z czasu ciąży w późniejszym okresie - w swoich pociechach. Dla ich rozwoju woda ma przecież także ogromne znaczenie.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe