Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Innowacyjne leki zmieniają oblicze NDRP. Czy będą kolejne refundacje?

Udostępnij:
Dwie terapie w niedrobnokomórkowym raku płuca znalazły się w pierwszej piątce listy priorytetów refundacyjnych na rok 2022 (TOP 10 ONKO) opracowanej przez autorytety medyczne. Są one adresowane do pacjentów we wczesnym stadium zaawansowania NDRP i stosowane w ramach leczenia radykalnego.
Zdaniem Elżbiety Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, umieszczenie na liście TOP 10 ONKO dwóch leków przeznaczonych do stosowania we wczesnych stadiach NDRP pokazuje, że zaczyna się zmieniać podejście do leczenia tego raka. – Mówimy już nie tylko o zwiększeniu wskaźnika przeżyć 5-letnich, ale także o możliwości wyleczenia. To przełom, na który czekaliśmy wiele lat – zauważa Elżbieta Kozik.

Rocznie w Polsce na raka płuca zapada 23 tys. osób, a niemal 22 tys. umiera. Wykrywany jest zazwyczaj w późnym stadium zaawansowania, co przekłada się na złe rokowania. Eksperci od wielu lat są zgodni, że w celu poprawienia tych statystyk należy m.in. usprawnić diagnostykę, zapewnić kompleksowość leczenia oraz zwiększyć dostępność pacjentów do nowoczesnych terapii.

– Innowacyjne leki zmieniają oblicze tej choroby. Zaczynaliśmy od postaci zaawansowanej, a dziś możemy walczyć o możliwości wyleczenia, i to jest przełom. Apelujemy, aby lista priorytetów refundacyjnych była cennym drogowskazem dla Ministerstwa Zdrowia. W poprzedniej edycji aż 6 z 10 wskazywanych przez ekspertów terapii onkologicznych zostało przez MZ uwzględnionych w wykazie leków refundowanych, z czego aż trzy terapie dotyczyły raka płuca. Bardzo liczymy na kontynuację tego kierunku – komentuje listę TOP 10 ONKO prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Na liście pojawiły się dwa leki, które są mi szczególnie bliskie. Wartość obu potwierdzona została wynikami prospektywnych badań w leczeniu adiuwantowym chorych po resekcji miąższu płucnego z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca. To duży przełom. To, czym dysponujemy od wielu lat, czyli chemioterapia pooperacyjna, niestety daje niewielkie korzyści, ponieważ zwiększa jedynie o mniej więcej 5 proc. wskaźnik przeżycia 5-letniego. Dlatego tym bardziej te dwie opcje są niezwykle obiecujące – podkreśla prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Instytutu Badawczego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

TOP 10 ONKO, czyli listę terapii, które jak najszybciej powinny zostać objęte refundacją, wskazują członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. W tym roku na liście oprócz wspomnianych dwóch terapii w NDRP znalazły się trzy terapie w raku piersi, dwie w nowotworach litych z rearanżacją genu NTRK oraz po jednej w raku wątrobowokomórkowym, raku jelita grubego i raku pęcherza.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.