Materiały prasowe

Innowacyjne szkolenia w Centrum Edukacji Medycznej, czyli światowej rangi cadaver lab

Udostępnij:
Centrum Edukacji Medycznej w Warszawie przy ul. Brzeskiej pomaga w podnoszeniu kompetencji i praktycznych kwalifikacji lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, techników elektroradiologii, ratowników medycznych oraz innych pracowników ochrony zdrowia.
CEM jest częścią Grupy LUX MED i szkoli kadrę medyczną pracującą dla niej, a także dla innych placówek medycznych w Polsce i na świecie. – Jesteśmy otwarci dla wszystkich medyków, którzy mają potrzeby edukacyjne i chcą je realizować w poczuciu dobrze wykorzystanego czasu – podkreśla prezes zarządu CEM Kamila Zawadzka.

Szkolenia dla kadry polskiej i zagranicznej
CEM umożliwia dostęp do aktualnej wiedzy medycznej poprzez organizację konferencji, kongresów, akademii, seminariów oraz webinarów. O unikatowym charakterze CEM decyduje oferta warsztatów realizowanych w warunkach bloku operacyjnego na anatomicznych preparatach nieutrwalonych, tzw. kadawerach. Daje to możliwość szkolenia kadry medycznej z procedur zabiegowych w ponad 22 specjalizacjach. W nowoczesnym laboratorium i salach wykładowo-komputerowych prowadzone są szkolenia praktyczne, badania naukowe, testy sprzętu medycznego i prezentacje jego możliwości, a także medyczne sesje zdjęciowe, prace specjalizacyjne lekarzy oraz pokazy anatomiczne dla studentów medycyny i licealistów ubiegających się o miejsce na studiach medycznych. Organizowane są również warsztaty z planowania przedoperacyjnego oraz diagnostyki radiologicznej.

– Bardzo się cieszę, że polscy specjaliści nie muszą już wyjeżdżać za granicę, by trenować i doskonalić swój warsztat. W Polsce, w samym centrum Warszawy, w profesjonalnie zaaranżowanych salach operacyjnych mogą przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem nieutrwalonych preparatów anatomicznych. Dziś ta forma edukacji, kładąca duży nacisk na ćwiczenie umiejętności manualnych i dająca wiedzę praktyczną z pola operacyjnego, to podstawa dla lekarzy zabiegowców – podkreśla prezes Kamila Zawadzka.

CEM organizuje również szkolenia międzynarodowe, podczas których uczy, jak leczyć pacjentów według najnowszych światowych standardów oraz przeprowadzać zabiegi chirurgiczne zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem instruktorów. Jest to możliwe, ponieważ sale szkoleniowe CEM oddają warunki panujące w prawdziwych salach operacyjnych. Są wyposażone w identyczny sprzęt i dostosowane do pracy całych zespołów chirurgicznych. Dzięki temu medycy mogą zaplanować i przećwiczyć zabieg, zanim zostanie on wykonany u pacjenta.

Program szkolenia składa się z dwóch części: teoretycznej, obejmującej omówienie danego problemu medycznego, przypomnienie anatomii i zaplanowanie leczenia, oraz praktycznej – na kadawerze. Programy kursów są tak skonstruowane, żeby część praktyczna była dominująca i zajmowała 60 proc. czasu szkolenia. W tej części lekarz skupia się na technice wykonania procedur chirurgicznych objętych programem szkolenia, doskonaleniu umiejętności operacyjnych, a także przypomina sobie anatomię ludzkiego ciała.

Co daje szkolenie na preparatach kadawerowych
– Preparaty kadawerowe to fragmenty ciała ludzkiego, które pozwalają lekarzom poznać anatomię, przebieg struktur, ich zachowanie i biomechanikę. Nie są utrwalone formaliną, która konserwuje i zmienia struktury tkanek, tylko głęboko mrożone zaraz po pobraniu od dawców (fresh frozen). Każdy preparat anatomiczny jest przebadany pod kątem chorób zakaźnych. Tuż przed kursem są rozmrażane, zatem podczas szkolenia w CEM ich właściwości są takie, jakie byłyby u pacjenta w sali operacyjnej. Najwierniej, jak to możliwe, odzwierciedlają ludzką anatomię, więc zachowują się jak podczas prawdziwej operacji. To najefektywniejsza metoda praktycznej nauki i ćwiczenia poszczególnych technik operacyjnych. Jak często podkreślają nasi kursanci, tego nie odda żadna książka do anatomii ani ćwiczenia na modelach plastikowych czy zwierzęcych – wyjaśnia Kamila Zawadzka.

W CEM lekarze mogą trenować i doskonalić różne techniki operacyjne w warunkach, które zapewniają komfort uczenia się i obserwacji, bez obaw o negatywne konsekwencje dla pacjenta czy siebie.

– Polscy specjaliści nie muszą już wyjeżdżać za granicę. W centrum Warszawy, w profesjonalnie zaaranżowanych salach operacyjnych mogą przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem nieutrwalonych preparatów anatomicznych – przekonuje Kamila Zawadzka.


– Co ważne, taka forma nauki dla lekarzy nie byłaby możliwa, gdyby nie ofiarność dawców, którzy za życia deklarują oddanie swojego ciała na cele naukowe. Dzięki nim lekarze mogą się kształcić i doskonalić techniki operacyjne, a sama medycyna może się rozwijać – podkreśla prezes Zawadzka.

Kolejną ważną zaletą kursów praktycznych jest możliwość doboru sprzętu, narzędzi chirurgicznych, które będą dla danego lekarza poręczne i wygodne w użyciu. To niewątpliwie wpływa na powtarzalność zabiegów. Dlatego znaczący udział w całym procesie edukacji kadry medycznej mają również firmy (producenci, dystrybutorzy) użyczające całą gamę nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym materiały do ćwiczeń, takie jak implanty, protezy, zestawy do zespalania itp. Nowy, najwyższej jakości sprzęt oddają w ręce specjalistów, wierząc tak jak CEM w konieczność stałego doskonalenia i uczenia się chirurgicznej precyzji. Ta kooperacja CEM z firmami wspaniale się sprawdza i rozwija.

I dlatego, jak dodaje prezes Zawadzka: – Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy i zapoznania się z ofertą szkoleń – www.cem-med.pl.

Tekst opublikowano w „Menedżerze Zdrowia” 3–4/2022. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

Przeczytaj także: „Uczą chirurgicznej precyzji”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.