Prof. Wojcieszek: Koszt pijaństwa to trzykrotność zysku z obrotu alkoholem

Udostępnij:
- Nie da się osiągnąć ambitnych celów społeczno-gospodarczych bez trzeźwości. Koszty pijaństwa przewyższają przynajmniej trzykrotnie zyski z obrotu alkoholem - powiedział prof. Krzysztof Wojcieszek, autor projektu Narodowego Programu Trzeźwości.
- Narodowy Program Trzeźwości został zaprezentowany w piątek (16 lutego) na konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Prof. Krzysztof Wojcieszek, filozof i specjalista do spraw profilaktyki, podkreślił, że w promowaniu programu bardzo istotna jest rola mediów. Dlaczego? - Ponieważ w społeczeństwie, a zwłaszcza w jego elitach, brakuje pełnej wiedzy o skutkach pijaństwa i drodze do przezwyciężenia tego strasznego zjawiska". Dodał, że już teraz wielu Polaków przestrzega trzeźwości - przyznał profesor.

- Milcząca większość Polaków to ludzie umiaru. Potrzeba, aby stało się to jawne i aby taki styl życia proponowała w sposób czytelny i stały polska kultura - ocenił prof. Wojcieszek.

Profesor wyjaśnił, że Narodowy Program Trzeźwości, stworzony na podstawie wiedzy naukowej i doświadczeń, zawiera diagnozę sytuacji i propozycje środków zaradczych wraz z planem działania.

- Skoro podobne zadanie udało się osiągnąć naszym rodakom przed stu laty, w o wiele trudniejszych warunkach, to także i my musimy zabrać się do tej dobrej pracy. Przede wszystkim chcemy zdjąć z Polaków przekonanie, że jesteśmy wobec nadużywania alkoholu bezradni; chcemy usunąć fałszywą normę społeczną wręcz nakazującą pijaństwo. Problemy alkoholowe generuje mniejszość Polaków (ok. 15 proc., w tym ok. 3 proc. to osoby chore, uzależnione od alkoholu, reszta to pijący ryzykownie i szkodliwie - zgodnie z wiedzą naukową główni ''dostawcy problemów''). Niestety, narzucają oni pozostałym swój niszczący styl życia. Chcemy z tym skończyć - podkreślił prof. Wojcieszek.

Zauważył, że skoro społeczeństwo ma ambicję rozwijać się gospodarczo, nie powinno tolerować stanu, w którym koszty pijaństwa przewyższają przynajmniej trzykrotnie zyski z obrotu alkoholem.

- Polska praca, aby być wydajna i skuteczna, musi opierać się na trzeźwości. Do pijaństwa stale dopłacamy i to bardzo dużo. Co roku kilkadziesiąt miliardów złotych - mówił prof. Wojcieszek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.