Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność i bezpieczeństwo IUS LNG

Udostępnij:
Stosowanie doustnej antykoncepcji przynosi korzyści w zakresie zapobieganiu nieplanowanych ciąż, jednak w trakcie jej przyjmowania mogą pojawić się dość przykre skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zmiany nastroju, nudności, ból pleców, ból i obrzęk piersi, a także zmniejszenie libido. W ostatnich latach na popularności zyskały dość drogie, lecz skuteczne i niezwykle wygodne wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające lewonorgestrel (IUS LNG).
Na łamach Obstetrics & Gynecology ukazało się doniesienie o 5-letniej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania wymienionej wkładki. Badacze zakwalifikowali do badania 1751 kobiet (zarówno nieródek jak i matek) w wieku 16-45 lat i zaaplikowali IUS (lewonorgestrel w dawce 52 mg); wkładkę udało się umieścić w 97,9% przypadków (1714 pacjentek). Wizyty kontrolne zaplanowano cztery razy w ciągu pierwszego roku; po pierwszym roku wizyty odbywały się co 6 miesięcy z kontaktem telefonicznym w 3-miesięcznym okresie między wizytami.

W czasie oceny 495 uczestniczek stosowało IUS przez 5 lat, a 176 przez siedem. Odnotowano dziewięć przypadków ciąż, z których sześć okazało się pozamacicznych. Dla 1. i 5. roku stosowania częstość występowania ciąż wyniosła odpowiednio 0,15 i 0,20 na 100, a skumulowany wskaźnik ciąż u kobiet wynosił 0,92% w ciągu 5 lat. Panie w wieku 16-35 lat przy pierwszej wizycie znacznie częściej zgłaszały trądzik, dyspareunię, ból miednicy i bolesne miesiączkowanie; z kolei kobiety w wieku 36-45 lat częściej podawały przyrost masy ciała.

Wyniki 5-letniej obserwacji wskazują na wysoką skuteczność i dobry profil bezpieczeństwa. Ograniczeniem IUS z pewnością pozostaje cena.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.