Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl

Więcej czasu na dostosowanie SOR-ów

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia chce opóźnić zmiany na szpitalnych oddziałach ratunkowych – chodzi o uruchomienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz stworzenie lądowisk. Dlaczego? Bo aż 44 oddziały w Polsce nie spełniają nowych wymogów, brakuje też medyków, którzy mieliby kierować zmodernizowanymi SOR-ami.
Resort zdrowia publikuje projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Nowe przepisy mają na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań w następujących zakresach:
– organizacja w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,
– zapewnienie specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora szpitalnego oddziału ratunkowego bądź jego kierownika,
– posiadanie lotniska bądź lądowiska.

Czas na dostosowanie się do wymogów pierwotnie określono na 1 lipca 2022 roku, ale dotrzymanie terminu jest niemożliwe.

– Aż 44 podmioty lecznicze w kraju nie spełniają co najmniej jednego z wyżej wymienionych warunków. Zastosowanie się do wymagań nie jest możliwe, gdyż obecnie są one w trakcie realizacji inwestycji związanych z budową lądowisk przy szpitalnym oddziale ratunkowym oraz organizacji miejsc udzielania świadczeń NIŚOZ – czytamy w projekcie rozporządzenia, dodając, że „powodem opóźnień jest pandemia COVID-19 oraz zwiększenie się cen materiałów budowlanych i usług”.

– Podmioty lecznicze powinny mieć zagwarantowany dodatkowy czas na dokończenie inwestycji, bez sankcji w postaci rozwiązania umów z oddziałami wojewódzkimi Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie SOR-ów – argumentuje resort zdrowia. Proponuje przy tym, aby „czas na spełnienie wymagań w punktach 1 i 2 wydłużono do 30 czerwca 2023 r., zaś w punkcie trzecim – do 31 grudnia 2024 roku”.

Dokument do obejrzenia poniżej.



Projekt można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu: Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Uwagi do projektu można wysyłać – w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu – na adres m.ciezki@mz.gov.pl. Dotyczy to tych, którzy otrzymali pismo od resortu w tej sprawie – mają 7 dni na odpowiedź.

Przeczytaj także: „SOR-ry, zamknięte” i „Przeciążone SOR-y”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.