REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ NLPZ na stężenie białka CRP u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

Udostępnij:
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), z uwagi na swe przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie, stanowią ważną grupę preparatów w terapii zapalnych chorób stawów. Korzystne działanie tych leków wynika z hamowania indukowanej formy COX-2. NLPZ nieselektywne (ibuprofen, naproxen) hamują również konstytutywną COX-1, co związane jest z występowaniem działań niepożądanych pod postacią owrzodzeń przewodu pokarmowego.
Stosowanie zarówno selektywnych, jak i nieselektywnych inhibitorów COX-2 związane jest z ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Było to powodem wycofania niektórych z selektywnych inhibitorów COX-2 z rynku farmaceutycznego. Obecnie w UE zarejestrowane są dwa selektywne inhibitory COX-2: etoricoxib i celecoxib. Stężenie CRP jest niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych wśród chorych na RZS. Tarp i wsp. dokonali przeglądu badań klinicznych oceniających wpływ NLPZ na stężenie białka CRP w surowicy chorych na RZS, z uwzględnieniem zróżnicowania NLPZ ze względu na ich mechanizm działania. Metaanalizie poddano 19 randomizowanych badań klinicznych oceniających 10 różnych NLPZ. Dla większości NLPZ nie wykazano znaczącego wpływu leków na stężenie CRP w surowicy. Jedynie w przypadku naproxenu (nieselektywny inhibitor COX-2) zaobserwowano istotne statystycznie zmniejszenie stężenia białka CRP, natomiast istotne statystycznie zwiększenie w przypadku lumiracoxibu. Metaanaliza 18 badań klinicznych porównujących naproxen i selektywne inhibitory COX-2, wykazała iż iloraz szans (OR) wystąpienia zawału mięśnia sercowego wynosił 1,93, z korzystniejszym profilem działania w przypadku naproxenu. Wyniki te mogą potwierdzać tezę, o zwiększonym ryzyku powikłań sercowo-naczyniowych związanym ze stosowaniem NLPZ, wynikającym m.in. z zaburzenia równowagi między hamowaniem COX-1 i COX-2. Wnioskując na podstawie przedstawionej analizy autorzy publikacji proponują, aby stosować w grupie chorych wymagających leczenia NLPZ, a obarczonych czynnikami ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, nieselektywne inhibitory COX-2 .
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.