DERMATOLOGIA
Dermatologia dziecięca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Aplikacja Cool Runnings udzielania pierwszej pomocy w oparzeniach

Źródło: Reuters/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 01.03.2018
 
 
Matki małych dzieci są w większości nieświadome ogromnego ryzyka poparzeń u swoich najmłodszych dzieci, dowodzą badania australijskich naukowców.
Gorące napoje są najczęstszą przyczyną poparzeń w dzieciństwie. W Australii oparzenia gorącym napojem stanowią 20% wszystkich oparzeń, około 75% tych oparzeń występuje u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Dlatego australijscy naukowcy opracowali aplikację na smartfony Cool Runnings, która ma na celu nauczenie bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy w przypadku poparzeń.

Naukowcy zebrali podstawowe dane na temat świadomości oparzeń przed przetestowaniem aplikacji. Uczestnikami badania były kobiety z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 5 do 12 miesięcy. Około połowa kobiet miała mniej niż 29 lat, a 40% było matkami po raz pierwszy. Badacze ocenili odpowiedzi uczestników na 19-elementowy kwestionariusz sprawdzający ogólną wiedzę na temat oparzeń, udzielania pierwszej pomocy w sytuacji oparzeń i czynników ryzyka poparzenia. Mniej niż połowa kobiet wiedziała, że dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy są grupą najbardziej narażoną na oparzenia gorącymi napojami. Dlatego rodzice tej grupy wiekowej powinni być szczególnie czujni, kiedy przygotowują i spożywają gorące napoje, które znajdują się poza ich zasięgiem.

Aplikacja Cool Runnings została opracowana w celu przetestowania skuteczności wykorzystania smartfona w celu realizacji kampanii zapobiegania urazom. Matki, które pobrały aplikację, mogły dowiedzieć się o ryzyku oparzenia i udzieleniu pierwszej pomocy, oglądając różne treści - animacje, filmy i infografiki. Te matki, które były aktywne na aplikacji wykazały znaczną poprawę ryzyka oparzeń i wiedzy o pierwszej pomocy.

Wnioski z tego badania sugerują, że taka metoda przekazywania informacji dotyczących zapobiegania oparzeniom skutecznie wpływa i zmienia wiedzę na ten temat.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.