Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu 3

Źródło: Przegląd Dermatologiczny
Autor: Alicja Kostecka |Data: 03.12.2019
 
 
Autoimmunologiczne zespoły niedoczynności wielogruczołowej (autoimmune polyendocrine syndromes – APSs) to heterogenna grupa schorzeń charakteryzujących się dysfunkcją nie tylko gruczołów dokrewnych, lecz także innych narządów.
Aktualna klasyfikacja APS oparta na zróżnicowanym obrazie klinicznym została sformułowana przez Neufelda i wsp. Wyróżnia się cztery podstawowe typy zespołu, których wspólnym mianownikiem jest podłoże autoimmunologiczne. Chociaż przyczyna choroby nie jest w pełni poznana, to jednak wiadomo, że u osób predysponowanych genetycznie dochodzi do zapoczątkowania produkcji swoistych narządowo przeciwciał. Tworzące się kompleksy immunologiczne inicjują rozwój przewlekłego stanu zapalnego, który prowadzi do dysfunkcji narządowej.

Poniżej opis przypadku pacjentki, która została przyjęta do szpitala w celu rozpoznania i leczenia pokrzywki przewlekłej, a w trakcie hospitalizacji rozpoznano APS-3.
www.termedia.pl/Autoimmunologiczny-zespol-niedoczynnosci-wielogruczolowej-typu-3-rozpoznany-u-87-letniej-pacjentki-ze-wspolistnieniem-przewleklej-pokrzywki-autoimmunologicznej,56,37827,1,0.html
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe