Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy warto zrezygnować z solarium?

Źródło: www.aad.org/public/spot-skin-cancer/learn-about-skin-cancer/dangers-of-indoor-tanning/10-surprising-facts-about-indoor-tanning
Autor: Alicja Kostecka |Data: 22.08.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Tagi: solarium, rak
W naszej szerokości geograficznej ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne przez połowę roku bywa niewystarczająca do właściwej syntezy witaminy D. Kontakt z promieniowaniem imitującym słoneczne wydaje się więc atrakcyjny. Co na ten temat mówią badania?
Już jednorazowa wizyta w solarium wiąże się z 20-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na czerniaka skóry, 67-procentowym dla raka kolczystokomórkowego (SCC) oraz 29-procentowym dla raka podstawnokomórkowego (BCC). Solarium ponadto przyspiesza proces starzenia się skóry, powodując o wiele wcześniejsze pojawianie się zmarszczek oraz lipofuscynowych plam starczych.

W kontekście opalania się w solarium warto wspomnieć o bezpośrednich konsekwencjach w postaci oparzeń oraz zależności od solarium ( 20 proc. młodych kobiet ma objawy uzależnienia psychicznego od opalania się).

Jeżeli chodzi natomiast o wygenerowanie szybszego tempa syntezy witaminy D w naszej skórze, wizyta w solarium nie jest odpowiednim rozwiązaniem z uwagi na różnicę stosowanego promieniowania (UVA) w porównaniu z tym, które rzeczywiście bierze udział w przemianie cholesterolu do cholekalcyferolu (UVB).

Konkluzje są jasne. Bez wizyt w solarium zaoszczędzilibyśmy ludzkiej populacji rocznie niemal 62 tys. czerniaków oraz 6,5 tys. zgonów z tego powodu.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe