Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Emolient niejedną ma postać

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(22)00146-8/fulltext#%20
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.08.2022
 
 
Tagi: emolienty
Atopowe zapalenie skóry to częsta choroba w populacji pediatrycznej. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry poprzez regularne stosowanie emolientów.
Emolienty są dostępne w różnych postaciach i w związku z tym nasuwa się pytanie, która z nich jest najskuteczniejsza.

Odpowiedź pojawiła się na łamach prestiżowego „The Lancet Child & Adolescent Health”, a dostarczyli jej brytyjscy badacze z University of Bristol. Przeprowadzili oni randomizowane badanie mające wykazać, która z postaci emolientu: lotion, krem, żel czy maść, wykazuje największą skuteczność z leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Badanie objęło 550 dzieci w wieku od 6. miesiąca do 12. roku życia z nasileniem choroby powyżej 2 pkt w skali POEM (Patient Orientated Eczema Measure), które zostały losowo przydzielone do stosowania jednej z wymienionych postaci emolientu. Początkowa dawka wynosiła 500 g lub 500 ml stosowane dwa razy dziennie. W razie potrzeby ilość preparatu stopniowo zwiększano, tak by uzyskać możliwie największą kontrolę choroby. Pierwszorzędowym punktem końcowym było zgłaszane przez rodziców nasilenie wyprysku w ciągu 16 tygodni.

Wykazano brak wyższości którejkolwiek z postaci emolientu w ciągu 16 tygodni. Dodatkowe obliczenia statystyczne (analizy imputacji, wrażliwości i podgrup) potwierdziły powyższy wniosek.

Całkowita liczba zdarzeń niepożądanych nie różniła się istotnie między grupami.

Dla chorych jest to dobra informacja, gdyż stwarza możliwość wyboru spośród całej gamy emolientów, aby znaleźć taki, który będzie najskuteczniejszy i najlepiej tolerowany. W wielu przypadkach istotna jest również cena.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.