Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Hialuroniany poprawiają właściwości skóry

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 27.04.2022
 
 
Tagi: hialuroniany
Średnia długość życia stopniowo wzrasta, a wraz z nią chęć do życia w jak najlepszym zdrowiu i urodzie. Skuteczny sposób na poprawę wyglądu i właściwości starzejącej się skóry przedstawili włoscy badacze na łamach „European Journal of Dermatology”.
Starzenie się skóry to stan fizjologiczny, który prowadzi do jej zmian strukturalnych i funkcjonalnych.

Częstymi oznakami starzenia się skóry jest stopniowy spadek zawartości kwasu hialuronowego (HA) oraz pojawianie się zmarszczek. Z tego względu poddano ocenie suplement diety zawierający szeroką gamę hialuronianów o różnych masach cząsteczkowych.

Przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą na populacji 60 dorosłych kobiet, które przydzielono w stosunku 1:1 do otrzymywania 200 mg hialuronianów (preparat ExceptionHYAL® Star) lub placebo przez 28 dni. Po tym czasie dokonano pomiarów parametrów skóry oraz zapytano same uczestniczki o ich ocenę.

Już po 28 dniach osoby w grupie badawczej wykazały statystycznie istotną poprawę wszystkich ocenianych parametrów dermatologicznych – skóra stała się bardziej nawilżona (o dodatkowe 10,6 proc.) i zabezpieczona przed odwodnieniem, ze zmniejszeniem głębokości zmarszczek (mniej o 18,8 proc.) i objętości (spadek o 17,6 proc.) oraz wzrostem elastyczności i jędrności (plus 5,1 proc.). Powyższe, obiektywne i mierzalne cechy pokrywały się z wynikami kwestionariuszy, które wypełniały pacjentki – tu także wykazano istotną przewagę na korzyść preparatu hialuronianów.

Suplementy diety są – niestety – bardzo popularne w Polsce (co pokazują liczne raporty, np. Polskiego Instytutu Ekonomicznego), choć większość z nich nie przynosi żadnych korzyści; w powyższym przypadku jest na szczęście inaczej. Preparat poprawiający właściwości skóry, o udowodnionej w dobrze zaprojektowanym badaniu skuteczności, to uczciwe, bezpieczne i etyczne rozwiązanie dla osób szukających tego typu produktów.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.