Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Higiena rąk podczas pandemii COVID-19 a ryzyko zapalenia skóry dłoni

Źródło: Journal of the American Academy of Dermatology
Redaktor: Anna Soboń |Data: 29.12.2020
 
 
Zgodnie z recenzją opublikowaną w Journal of the American Academy of Dermatology, właściwa higiena rąk jest niezbędna, aby zmniejszyć transmisję COVID-19 i zachować integralność bariery skórnej.
Pandemia COVID-19 zaowocowała zwiększeniem ogólnoświatowej świadomości w zakresie higieny i sposobu mycia rąk. – Higiena rąk jest powszechnie akceptowaną zasadą w zapobieganiu przenoszenia chorób - napisał Chandler W. Rundle z wydziału dermatologii University of Colorado Anschutz Medical Campus wraz ze współpracownikami.

Produkty do higieny rąk są dostępne w różnych formach: mydła w płynie lub w kostce, syntetyczne detergenty, antyseptyczne płyny do mycia rąk i środki odkażające na bazie alkoholu. Chociaż każdy preparat może być skuteczny przeciwko COVID-19, mogą one zmieniać integralność i funkcję bariery skórnej, zwiększając ryzyko zapalenia skóry dłoni.

Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kontaktowego Zapalenia Skóry zalecili stosowanie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu razem ze środkami nawilżającymi ze względu na zmniejszone działanie uczulające i drażniące w porównaniu z mydłami i detergentami. Aby zapobiec zapaleniu skóry dłoni, eksperci zasugerowali unikanie produktów z typowymi alergenami, stosowanie produktów z dodatkiem środków nawilżających i stosowanie środków nawilżających po umyciu rąk lub przed użyciem rękawiczek.

– Aby złagodzić spodziewany wzrost zapaleń skóry w wyniku wielokrotnego mycia rąk w odpowiedzi na COVID-19, konieczne jest stosowanie właściwej techniki higieny rąk – napisali Rundle i współpracownicy.

Zaleca się mycie rąk mydłem i letnią wodą przez co najmniej 20 sekund. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby równomiernie umyć wszystkie obszary dłoni.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe