Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kryteria klasyfikacyjne tocznia rumieniowatego krążkowego

Źródło: JAMA Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 22.06.2020
 
 
Obecnie nie ma powszechnie akceptowanych kryteriów klasyfikacyjnych do rozpoznawania tocznia rumieniowatego krążkowego (discoid lupus erythematosus, DLE). Na łamach JAMA Dermatology zespół naukowców wśród których był profesor Jacek Szepietowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zaproponowali nowe kryteria do rozpoznawania tej choroby.
Badacze wykorzystali dane 215 pacjentów z DLE pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Japonii i Korei Południowej. Autorzy przeanalizowali 12 wcześniej opisywanych cech charakterystycznych DLE, aby na ich podstawie stworzyć kryteria do rozpoznawania choroby. Ostatecznie jako kryteria zaliczono: obecność bliznowacenia atroficznego (3 punkty) obecność zmian na małżowinie usznej (2 punkty) występowanie zmian głównie na głowie i szyi (2 punkty) dyspigmentacja (1 punkt), rogowacenie mieszkowe (1 punkt) i obecność czerwonego do fiołkowatego koloru zmiany. Uzyskanie w sumie co najmniej pięciu punktów pozwalało na wykrycie DLE z czułością równą 84,1% i swoistością równą 75,9% (AUROC=0,91). Każdy kolejny punkt zwiększał swoistość rozpoznania.

W opisywanym badaniu zaproponowano kryteria kliniczne do rozpoznawania DLE. Potrzebne są badania weryfikujące przydatność kryteriów w warunkach klinicznych.

AUROC – Area Under Receiving Operating Characteristic Curve (pl. pole powierzchni pod krzywą ROC)
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe