Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Laseroterapia na problemy skórne

Udostępnij:

Podczas debaty „Problemy skórne Polaków - nowoczesne metody leczenia” eksperci omówili wciąż rozwijające się możliwości zastosowania laseroterapii w leczeniu różnego rodzaju problemów dermatologicznych np. trądziku lub trądziku różowatego. Debata rozpoczęła kampanię „Skóra bez tajemnic. Odkryj moc laserowej terapii”.

  • Laseroterapia to nowe narzędzie, które może zastępować leczenie tradycyjne wtedy, gdy występują ograniczenia w jego stosowaniu lub je uzupełniać
  • Dzięki wykorzystaniu żółtego światła zwiększa się komfort pacjenta, zmniejsza częstotliwość występowania stanów zapalnych, zaczerwienień czy opuchlizny
  • Badania potwierdzają, że 90 proc. pacjentów jest zadowolonych z zastosowania laseroterapii

Laseroterapia z wykorzystaniem światła żółtego

Czesław Ducki, dyrektor Działu Organizacji i Zarządzania oraz zastępca dyrektora ds. medycznych w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, wskazał, że oprócz klasycznych metod leczenia, jak leki miejscowe czy systemowe, są nowe narzędzia, które mogą zastępować leczenie tradycyjne wtedy, gdy występują ograniczenia w jego stosowaniu lub je uzupełniać. Jedną z takich cennych metod jest laseroterapia z wykorzystaniem światła żółtego.

Na rosnącą popularność tej metody w Polsce, np. w leczeniu trądziku czy trądziku różowatego, zwrócił uwagę dr Mariusz Borkowski, lekarz medycyny estetycznej.

- Dbanie o skórę polega na pobudzeniu komórek, które produkują kolagen. Działanie na nią od zewnątrz ma większe działanie terapeutyczne i ogromne w leczeniu chorób, takich jak trądzik pospolity czy różowaty. Używamy różnego rodzaju laserów. Najlepsze efekty daje działanie wielokierunkowe – powiedział dr Borkowski i dodał, że główną barierą do stosowania laseroterapii jest ból, który odczuwa pacjent podczas zabiegu.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów

Dominik Toboła, Sales & Product Manager w MEDIF, zaznaczył, że nowoczesna laseroterapia powinna skracać czas rekonwalescencji, zachowując oczekiwane efekty. „Bezpieczeństwo zabiegów jest bezwzględnie ważne” – podkreślił Dominik Toboła.

Dodał przy tym, że na rynku dostępne są już urządzenia, które dzięki wykorzystaniu żółtego światła niwelują bariery ograniczające laseroterapię. Dzięki temu zwiększył się komfort pacjenta, zmniejszono częstotliwość występowania stanów zapalnych, zaczerwienień czy opuchlizny.

- Kluczowa dla wielu użytkowników jest również możliwość stosowania lasera w okresach o dużym nasłonecznieniu i na opalonej skórze. Nowoczesna laseroterapia wykorzystująca światło żółte nie powoduje konieczności długotrwałej rekonwalescencji, co jest istotne dla osób, które pragną powrócić do codziennych aktywności jak najszybciej po zabiegu – powiedział Dominik Toboła.

Ponad 90 proc. pacjentów zadowolonych z efektów

Pascal Servell - V.P. Clinical Affairs Advalight, ekspert międzynarodowego rynku opieki zdrowotnej w zastosowaniach terapii estetycznych, medycznych i chirurgicznych, opowiedział o badaniach przeprowadzonych na 45 pacjentach w Singapurze, podczas którego poddano ich serii pięciu zabiegów rozłożonych w czasie co dwa-trzy tygodnie. Wizyty kontrolne odbyły się po miesiącu i po trzech miesiącach.

- W badaniach zostały użyte obie wiązki laserów o długości 589 nanometrów i 1319 nanometrów. Wyniki po kontroli po trzech miesiącach były takie, że ponad 90 procent pacjentów uznało, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni z efektów leczenia, któremu ich poddano. 75 procent z tych 45 osób, na których przeprowadzono to leczenie, deklarowało redukcję wszelkich zmian skórnych, z którymi to leczenie rozpoczynali” – powiedział Pascal Servell.

Laseroterapia w leczeniu trądziku i trądziku różowatego

Terapia za pomocą lasera może być jedną z odpowiedzi na poważny problem, jakim jest występowanie trądziku, także w Polsce. Dotyka on bowiem ok. 90 proc. populacji wieku dojrzewania.

-Trądzik jest jedną z bolączek młodych ludzi, szczególnie teraz, kiedy presja otoczenia na wygląd jest tak silna. Wyraźny wzrost nadwagi i otyłości w społeczeństwie może nieść za sobą negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną pacjentów. To może być jednym z czynników wzrostu występowania trądziku u młodych ludzi - powiedział Łukasz Preibisz, specjalista dermatolog wykonujący zabiegi medycyny estetycznej. Zauważył, że do specjalistów zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami skórnymi. - Każdy człowiek i jego problem jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, żeby jak najlepiej mu pomóc” – podsumował dr Łukasz Preibisz.

Przeczytaj także: „Leczenie zmian zmian skórnych i podskórnych laserem Q-switched – przegląd”.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.