Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Łysienie telogenowe dotyczy także dzieci

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pde.15154 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606321/
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.11.2022
 
 
Wypadanie włosów zawsze budzi niepokój u pacjentów i nie jest to przypadłość wyłącznie dorosłych. Przyczyny mogą być bardzo różne, od poważnych do stosunkowo błahych, stąd znajomość faktów niezwykle ułatwia wstępne rozpoznanie. Przekonuje o tym najnowsza publikacja z Pediatric Dermatology.
Łysienie telogenowe to niebliznowaciejąca utrata włosów ze skóry głowy (zwykle mniej niż 50 proc.), która pojawia się zwykle około 3 miesięcy po czynniku wyzwalającym. Zwykle, choć nie zawsze, ustępuje samoistnie i trwa około 6 miesięcy. Ustalenie etiologii wymaga zebrania odpowiedniego wywiadu i odpowiednich badań laboratoryjnych w celu wykluczenia zaburzeń endokrynologicznych, żywieniowych i autoimmunologicznych.

Rzeczywista częstość występowania nie jest dobrze określona ze względu na brak danych, zwłaszcza w przypadkach subklinicznych. W patogenezie schorzenia zidentyfikowano wiele różnych potencjalnych wyzwalaczy, jednak dane nie są zbyt bogate w odniesieniu do dzieci. Naukowcy z University of Miami postanowili to zmienić dokonując analizy danych dzieci z łysieniem telogenowym na przestrzeni ostatnich 12 lat.

Aż u około dwóch trzecich pacjentów udało się znaleźć czynnik prowokujący wypadanie włosów. Najczęstszym z nich był stres (tak częsty w okresie szkolnym) i ostra choroba przebiegająca z gorączką. W dalszej kolejności były to niedobory żywieniowe, szczególnie żelaza, ferrytyny i witaminy D.

Co zalecano? Najczęściej obserwację, a wśród pacjentów poddawanych ocenie kontrolnej różne terapie skutkowały podobnymi wskaźnikami poprawy;według autorów potrzebne są oparte na dowodach metody leczenia. Badanie pokazuje, że i pacjenci pediatryczni nie są wolni od wystąpienia łysienia telogenowego, a fakt, iż w większości przypadków dokładny wywiad pozwala na określenie przyczyny pozwala na uspokojenie pacjenta, jego rodziny i leczącego.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.