Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Proponują uznanie COVID-19 za jedną z wirusowych wysypek wieku dziecięcego

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Özen T , Kahraman FC, Öcal S, Ovalı HF Skin, mucosa and nail findings in hospitalized pediatric patients with Coronavirus disease-2019 (COVID-19) An Bras Dermatol. 2022 Nov 23;S0365-0596(22)00276-8.doi: 10.1016/j.abd.2022.03.006
Skórne objawy choroby koronawirusowej (COVID-19) nie zostały jeszcze w pełni opisane u hospitalizowanych pacjentów pediatrycznych.
Zajął się tym zespół turecki z İstanbul Medeniyet University, przeprowadzając badanie prospektywne, mające stwierdzić zmiany na skórze, błonach śluzowych i paznokciach hospitalizowanych dzieci z COVID-19.

W tym celu dwóch dermatologów zbadało skórę, włosy, paznokcie i błony śluzowe dzieci chorych na COVID-19. Pacjenci z wykwitami polekowymi zostali wykluczeni z wywiadu, wyników badań klinicznych i laboratoryjnych.

Spośród 46 pacjentów włączonych do badania u 19 (41,3 proc.) stwierdzono zmiany w skórze, błonach śluzowych lub paznokciach. Zmiany skórne zaobserwowano u 14 (30,4 proc.) pacjentów. Dziesięciu (22 proc.) pacjentów prezentowało zmiany skórne pasujące do wzorców COVID-19. Połowa pacjentów ze stwierdzonymi wysypkami miała zlewające się wysypki rumieniowe/plamkowo-grudkowe/odropodobne tzw. flagi. U 11 z 46 (23,9 proc.) pacjentów wystąpił rumień i obrzęk okołooczodołowy. Dziesięciu (22 proc.) pacjentów miało co najmniej jedną zmianę na błonie śluzowej jamy ustnej. Zauważono jeden przypadek łysienia telogenowego, jeden przypadek sinego/niebieskiego paznokcia i jeden przypadek tzw. flagi na paznokciach. U dziewięciu (19,5 proc.) pacjentów z 46 rozwinął się MIS-C. Pacjenci z MIS-C mieli objawy śluzówkowo-skórne z wyjątkiem jednego (88,8 proc.).

Jak zauważyli autorzy wykryto wyższy odsetek objawów śluzówkowo-skórnych w porównaniu z pacjentami ambulatoryjnymi z łagodnym COVID-19, ponieważ badanie opiera się wyłącznie na pacjentach hospitalizowanych.

Jak stwierdzono, pacjenci pediatryczni z COVID-19 są bardziej podatni na rozwój objawów śluzówkowo-skórnych w porównaniu z dorosłymi. Zlewające się wysypki rumieniowo-plamkowo-grudkowe/odropodobne wydają się być najczęstszymi postaciami związanymi z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Badacze zauważyli, że najczęstszymi objawami były rumień i obrzęk okołooczodołowy i proponują uznanie COVID-19 za jedną z wirusowych wysypek wieku dziecięcego.

Opracował Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.